avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate Dorina Miclescu

Activitate Dorina Miclescu

Din anul 2010 sotul meu are un rest de concediu de odihna de 16 zile, iar in anul 2011 nu a avut concediu de odihna deoarece tot anul a fost in concediu medical(in urma unei operatii).Incepand cu 1 martie 2012 a depus dosarul de pensionare pe caz de boala.La incetarea CIM, are dreptul la plata acestor zile de concediu de odihna neefectuate? Va multumesc.
Buna dimineata! Numele meu este Dorina si as dori sa-mi raspundeti la cateva intrebari legate de pensionare. Sant nascuta la 27.03.1955. Am o vechime de 21ani 7 luni si 1 zi in gr.2 de munca+6 ani 10 luni si 27 zile conditii normale+2 luni 9 zile alte drepturi asig. sociale(nopti). Contractul de munca a incetat in luna aprilie 2007. Din luna mai 2007, pana in prezent, pensie invaliditate gr.3( platesc cas si impozit). Cand as putea cere pensionarea la limita de varsta? Dar anticipata si ce presupune pensia anticipata(penalizari?). Perioada pensiei de invaliditate se considera vechime si se adauga la vechimea initiala? Va multumesc si va doresc o zi buna!