avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 882 soluții astăzi
Forum Activitate karenina-roman

Activitate karenina-roman

In urma procesului de marire a pensiei de intretinere minor tatal lucreaza la negru in strainatate)mi-a venit urmat.hot.: ,,majoreaza obligatia de intretinere de la 40lei la 25%din venitul minimnet lunar pe economia nationala ,incepand de la data de 8.07.2011pana la majoratul copilului.Cu recurs in 15 zile de la comunicare. '' Intrebarea mea: cat va sti sa plateasca paratul pe luna daca nu este specificata suma ci doar un procentaj...? Ce este de facut ,sau ce trebuie sa inteleg? Multumesc frumos!Da ,hot.este atacabila,s-a pronuntat pe 26.07.2011.
Multumesc pt.raspuns . Eu ,,as fi vrut'' negru pe alb ,cum se zice ...ca asa eu socotesc 25%si vad cat trebuie sa dea el ....mai greu cred eu e pentru '' partea cealalta ''-soacra-mea sa stie clar cat e suma (care a dat in contul lui de la ea sau de la el bani copilului pana in prezent ,mai cu chiu cu vai da i-a dat...intr-un final)Acum ce sa inteleaga ea ,cat are de dat? Nu ar fi fost mai bine stabilita suma ,cum spuneam ...Sa las asa situatia ...nu stiu ? Ce ma sfatuiti ?Multumesc .
Bun,net,cum ziceti d-voastra, dar daca nu lucreaza cu carte de munca... e plecat ,,afara''?Am specificat asta judecatorului (de fapt soacra mea), eu(copilul) trebuie sa primesca 25% din ce?Va rog ajutati-ma cu o cerere de lamurire a dispozitivului hotararii (cum ati specificat0 sa o depun maine la judecatorie? Multumesc din suflet.
Va rog frumos,explicati-mi si mie urmatoarea hot.jud.:
,,Majoreaza obligatia de intretinere stabilita prin sentinta civila nr.x/zzzz,a judecatoriei X , de la 40 lei la 25% din venitul minim net lunar pe economia nationala ,incepand de la data introducerii actiunii 8.07.2011 pana la majoratul copilului.''

Care ar fi venitul minim pe economie acum lunar? Nu ar fi trebuit sa specifice o suma ?Eu cum cer acea suma daca nu e specificata sau el cum plateste daca nu stie cat ?Acea suma se recalculeaza lunar in functie de venitul minim....pana la majorat? Ma simt in ,,ceata''...#-o
Multumesc anticipat.
Da,sunt de acord cu d-voastra referitor la copil.Dar situatia sta in felul urmator:amandoi din cauza serviciului locuim fiecare la parinti ,(si culmea unul in Iasi si unul in Roman) ne vedem la sfarsit de saptamana,in vacante ,concedii.Cam trist dar,asta e...Copiii amandoi stau cu mine . Cand mergem la Is incepe calvarul ...(sta in aceeasi curte cu parintii lui dar in alt imobil iar acestia nu stiu de certurile dintre noi...)cand venim la R incep telefoanele interminabile,verificari ,amenintari ,sa-i dau copilul si fiecare cu copilul lui...cel mare s-a saturat (imi vine sa mor...)Trebuie sa fie o cale de mijloc...nu stiu ,ma simt depasita de situatie...
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.Copilul mai mare de 9 ani poate depune marturie in cadrul unui proces de divort cu minor de 2 ani si jumatate? Mentionez ca baiatul de 9 ani este din alta casatorie si a participat la evenimente urate dintre mine si actualul sot de care vreau sa divortez (dat afara din casa amandoi,luat si ascuns biberoanele ca sa nu dau mancare la ala mic si ca-s cumparate din banii lui,si alte mizerii...)Va multumesc din suflet ! O zi linistita !
Multumesc frumos ! Unde pot afla care e taxa ?Banuiesc ca doar de la sursa....Multumesc.Pensionarii nu au nici o facilitate ,reducere?
Buna ziua !Daca tatal meu are 70 de ani,pensionar,domiciliul in Roman/Neamt si are si o casa batraneasca la tara(mediul rural)trebuie sa presteze paza in sat? Dar trebuie sa plateasca paza? Multumesc !
Multumesc pentru sfaturi.Cei de la primarie stiu ce nume are acum dupa casatorie .Oare mi-ar putea oferi mie aceasta informatie ?in ce fel?Sau mai bine sa nu ma mai complic si sa spun doar ca stiu in mod neoficial ca si-a schimbat numele....dar cu domiciliul? Se poate face ceva in termenul cat sta in tara (adica repede?)pe urma el pleaca din nou...Multumesc din suflet!
Fostul sot s-a recasatorit (si-a schimbat si numele de familie ,pe care il cunosc si eu) apoi au plecat in Italia ( cred ca muncesc la negru).Copilul are 8 ani si i-a platit pensia de 40 ron/luna ( de mizerie ,minim /economie)cand si cand....,nici cheltuieli de judecata ...nimic de cand a plecat.Acum,urmeaza sa vina in tara ,pe 31 iulie, la domiciliul fostilor socri. As face plangere la parchet , la politie daca tot vine acasa si stiu si perioada ,dar problema e ca nu stiu cum sa fac cu numele lui schimbat(eu nu am nici un act oficial)si cu domiciliul ...Dati-mi un sfat ,va rog din suflet ca sa nu pierd si ocazia asta de a-si plati datoriile fata de copil ! Ajutati-ma ! Multumesc !(Pot cere in plangere majorarea pensiei ?)