avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1651 soluții astăzi
Forum Activitate economul

Activitate economul

Răspuns la discuția Credit - fals in acte
Exact... Domnul nu a uzat de fals spre a obtine avantaje materiale, credit mai mare... ci pur si simplu, asa a considerat ca trebuie sa bifeze in cazul in care nu vrea sa ceara credit si pt. veniturile sotiei...
Avea dreptate cineva mai devreme cu drobul de sare...
Eu in locul domnului in cauza, m-as duce la banca si as spune situatia... asa am cosniderat ca trebuie sa bifez pt. ca am vrut credit doar raportat la veniturile mele...
Pana la urma sunt si angajatii de la banca ..tot oameni... o sa-i dea o solutie, eventual sa modifice hartia respectiva.
Ce sa zic...de la o bifa pana la crapatul capului e cale lunga.....
Si acum sa nu-si mai vada saracul om copilasul,...din cauza unei bife... Trec unii munti si vai pentru dorintele lor... dar domnul peste bifa, pentru a-si vedea copilul.
Răspuns la discuția Credit - fals in acte
Problema cred ca se pune in felul urmator: Ai obtinut vreun avantaj ca urmare a faptului ca te-ai declarat necasatorit? Eu cred ca nu...eu cred ca doar ai vrut sa o excluzi pe sotie de la plata acestui credit... si cred ca ai fi obtinut mai mult daca ar fi fost si ea implicata... Deci atata timp cat tu nu ai obtinut avanataje ca urmare a ”minciunii”..nu cred ca intereseaza pe cineva ce ai declarat...
Mult succes! sper sa fie bine ... :)
Sa ne scrii ce se rezolva ...
Răspuns la discuția Recuperare pierdere ani anteriori
De unde se stie ca o recuperez integral?

Eu am pierdere fiscala in perioada 2 fiscala.

Iar pierdere contabila nu am, ca nu se vede in balanta la sfarsitul anului.
Mersi mult.
Astept un raspuns de la cine stie ... :sorry:
Răspuns la discuția Recuperare pierdere ani anteriori
Eu chiar am pierdere fiscala, pt. ca anul 2010 a fost impartit in 2 perioade fiscale... intr-a 2a am pierdere fiscala... dar pe total an si total balanta de ver. 2010, am profit contabil.... Asa iese.
Deci intrebarile mele de mai sus raman valabile...
Cum se calculeaza suma care se recupereaza, din perderea fiscala, treptat la fiecare termen de plata a imp. pe profit din urmatorii 7 ani?
Suma este avantajul care se obtine din introducerea in calcul a pierderii fiscale? Sau nu? Daca nu, atunci cum? Asta stiind ca NUMAI pierderea contabila se recupereaza din profitul net... :surrender:
Răspuns la discuția Recuperare pierdere ani anteriori
Multumesc, Simona.
Cand ai zis 35.000 te-ai referit la profit net al exercitiului, nu? Adica se va vedea numai la sfarsitul anului daca se recupereaza sau nu...
Precizez ca nu am de recuperat pierdere contabila, pt. ca pierderea fiscala este la per. fiscala 2/2010, si pe tot anul nu am pierdere contabila.
Deci pot sa scad din profitul net aceasta pierdere fiscala? Pt. ca in lege scrie ca numai pierderea contabila se acopera din profitul net.
Asa am ajuns sa ma gandesc ca suma cu care pot sa recuperez treptat pierderea fiscala este avantajul pe care il obtin prin deducerea la calculul imp. pe profit, si implicit profit net mai mare.
Scrie pe undeva in vreo norma toata metodologia asta?, ca eu am cautat , dar nu am gasit nimic...
Răspuns la discuția Recuperare pierdere ani anteriori
pai este 43.000*16%
Asta zic eu ca e suma care se va afla in plus la profitul net luand in calcul pierderea fiscala, fata de atunci cand nu o luam in calcul. Asta rezulta orice sume am avea... reducand formula de calcul...

Daca am inteles eu bine.
Adica avem:
profit net 1= profit brut - (profit fiscal - pierdere fiscala reportata)*16%
profit net 2= profit brut - profit fiscal*16%

suma pierdere fiscala de recuperat= profit net 1 - profit net 2

70.000 ala l-am pus aiurea acolo...initial am vrut sa fac un calcul complet, dar trebuia sa spun si care e profitul brut.....nu il luati in seama...

Notele contabile de recuperare se fac de abiat dupa inchiderea lui 2011, dupa dec. 101/2011 ? 121=117 ?
Răspuns la discuția Recuperare pierdere ani anteriori
Asta stiam si eu, ca se face deducerea sumei din profitul impozabil...dar altceva intrebam, si anume care este de fapt suma care se recupereaza.
Eu am la martie, sa zicem, profit impozabil de 70.000 lei, iar pierdere fiscala de 43.000.
Eu as zice ca este suma de 6.880 lei.
Daca e bine cum am dedus si asta e suma recuperata la martie, cum se face la iunie? Tot 6.880 lei pot recupera?
Dar dupa ce se termina anul si sa zicem ca am recuperat 6.880*4=27.520 lei?
Ce pierdere fiscala deduc la calcul ? Tot 43.000, sau 43.000-27.520=15.480 ?
Răspuns la discuția Recuperare pierdere ani anteriori
Intreb si eu mai departe pe Fat Frumos sau pe cine mai stie...
Ce inseamna ca recuperez pierderea fiscala?
De ex: avem formula (V-Ch+Ch.imp. profit-Pierderea fiscala reportata)*16%. Obtii imp. pe profit mai mic.
Asta ar fi cand tin cont de ea la calculul imp. pe profit in urmatorii 7 ani.... dar efectiv cum se recupereaza? Ca eu nu inteleg... Cand te opresti din a mai introduce in calcul suma pierderii fiscale?
Se face cumva diferenta intre profitul obtinut normal fara a introduce suma asta in calcul ...si profitul obtinut prin deducerea pierderii? Rezultatul obtinut se considera recuperarea pierderii fiscale??
Ceva imi scapa si nu gasesc nicaieri o explicatie completa.
Unde se spune ca a2a decl.101 pt. 2010 trebuie sa coincida cu balanta pe dec. 2010?
Camicami: ”asa incat rezultatul final al decl.101,a doua, reflecta rezultatul final al anului 2010, ca si cand s-ar intocmi o singura decl.pe anul 2010”

In lege spune ca se intocmesc 2 decl. 101 cu datele aferente celor 2 perioade.
Iar daca este ceva inregistrat la per. 2 fiscala si apartine primei per.... atunci nu se ia in calcul ca apartinand celei de-a 2a per.
Eu asa stiu...sper sa nu ma insel...
Va rog, daca stie cineva sa ma ajute.
Firma de transport a facturat catre noi transportul marfii. Noi vrem sa refacturam la partenerul NON UE, unde a ajuns marfa si unde avem de prestat si servicii.
Avem voie sa facturam si un comision la asa ceva, sau refacturam numai valoarea transportului?