avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Credit - fals in acte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Credit - fals in acte

Buna ziua,

In anul 2008 cat inca eram casatorit cu sotia mea am contractat un credit pentru altcineva. Sotia mea a stiut de acest credit si am decis de comun acord ca pe formularul de la banca sa declar ca sunt necasatorit.

Acum suntem in divort si pentru ca nu doreste ca eu sa imi pot vizita copilul ma ameninta ca daca cer drept de vizita ma va reclama la banca si voi intra pe penal.

Ce mi se poate intampla daca ma reclama la banca? Va incepe banca un proces penal?

Pot sa ma duc singur la banca si sa declar ca am gresit in acte si sa solicit modificarea starii civile din cererea de credit?

Va rog sa ma sfatuiti cum pot rezolva problema cu banca pentru a nu avea probleme penale si pentru a nu risca sa nu imi mai vad copilul.

Va multumesc!
Buna ziua,

Atata vreme cat creditul se plateste, banca nu va face nicio plangere penala. Chiar daca, prin absurd, se va ajunge la asa ceva, veti afirma ca din greseala ati bifat ca sunteti necasatorit
daca doar aici aveti problema (legat de bifa respectiva) si mai sunteti si cu ratele la zi nu veti avea nici o problema. o puteti lasa sa se duca... le mai da motive de ras functionarilor de acolo. NU va faceti nici o grija.

Daca insa ati mintit si in alte doc, cum ar fi adeverinta de salariat si nu va platiti ratele atunci se complica situatia. dvs stiti mai bine.
Nu sunt cu ratele in urma si nici nu am alte documente in neregula. Singura greseala este aceasta bifa.
As merge sa modific documentul dar ma tem ca vor cere certificatul de casatorie in original iar acesta se afla la ea. Eu am doar o copie.
Raspunsuri incorecte, bineinteles dupa cum si-ar dorii fiecare sa fie, daca s-ar afla intr-o asemenea stare de fapt.
Raspunsul corect este ca puteti sa va alegeti cu o frumoasa plangere penala pentru fals in declaratii, dar ... :D, si sotia dvs. va avea de suferit pentru complicitate la falsul in declaratii, asa ca ... liniste, sa nu se autosesizeze parchetul, ca atunci chiar ca lucrurile se vor complica pentru amandoi (sot-sotie).
Puneti-i in vedere sotiei ca este complice la fapta penala pe care ati facut-o cu bunastiinta si lasati lucrurile sa decurga la fel ca si pana acum.
Cereti in divort program de vizita pentru minor, pentru ca de regula, instanta nu va da de bunavoie acest program de vizita.
Femeile nu sunt sfinte pe Pamant, la fel cum nu sunt nici barbatii, deci aveti optiunea pentru a gasi ceva compromitator sotiei, astfel ca puteti obtine minorul spre crestere si educare.(vezi cazul Columbeanu).



Toate cele bune !
Codul a scris:

Raspunsuri incorecte, bineinteles dupa cum si-ar dorii fiecare sa fie, daca s-ar afla intr-o asemenea stare de fapt.
Raspunsul corect este ca puteti sa va alegeti cu o frumoasa plangere penala pentru fals in declaratii, dar ... :D, si sotia dvs. va avea de suferit pentru complicitate la falsul in declaratii, asa ca ... liniste, sa nu se autosesizeze parchetul, ca atunci chiar ca lucrurile se vor complica pentru amandoi (sot-sotie).
Puneti-i in vedere sotiei ca este complice la fapta penala pe care ati facut-o cu bunastiinta si lasati lucrurile sa decurga la fel ca si pana acum.
Cereti in divort program de vizita pentru minor, pentru ca de regula, instanta nu va da de bunavoie acest program de vizita.
Femeile nu sunt sfinte pe Pamant, la fel cum nu sunt nici barbatii, deci aveti optiunea pentru a gasi ceva compromitator sotiei, astfel ca puteti obtine minorul spre crestere si educare.(vezi cazul Columbeanu).



Toate cele bune !

si dupa cum spunea userul de mai sus...puteti folosi si greselile sotiei in favoarea dumneavoastra!
E vorba de samtaj si constrangere!

Alte discuții în legătură

Urgent: program vizitare minor - amenintari cu credit banca deliadinu deliadinu Buna ziua, In anul 2008 cat inca eram casatorit cu sotia mea am contractat un credit pentru altcineva. Sotia mea a stiut de acest credit si am decis de ... (vezi toată discuția)
Adeverinta falsa - urmari m4nonfire m4nonfire Buna ziua. As avea nevoie de o informatie ...un sfat. In urma cu doi ani impreuna cu sotia am reusit sa iau un credit ipotecar.. cu adeverinte false. La acea ... (vezi toată discuția)
Refinantare esuata din cauza debitorului/declaratie neindeplinita doru_radoi doru_radoi Buna seara, Un prieten de-al meu a facut o refinantare la o banca in modul urmator : banca i-a dat sumele necesare stingerii celorlalte credite si el a ... (vezi toată discuția)