Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit recuperare pierdere fiscala din 2009
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

recuperare pierdere fiscala din 2009

in declaratia 101/2009 am pierdere fiscala de recuperat de 9524 lei.
In trim.1 din 2010 am avut profit brut impozabil 42.735 lei din care am scazut pierderea 9524 lei ,iar diferenta de 33.211 lei am impozitat-o cu 16 % ,rezultand un impozit pe profit de plata de 5314 lei.
Pana aici toate bune.
Se considera ca mi-am recuperat pierderea din 2009 in trim 1 din 2010 ?
Cum calculez impozitul pe trim.2/2010? Calculand impozitul cumulat de la inceputul anului,mai tin cont de pierderea fiscala din 2009 ? Adica daca la trim .2 am profit brut impozabil I - VI de 27.969 lei mai scad pierderea din 2009 de 9524 lei si impozitez diferenta de 18445 lei?
Mentionez ca eu asa am calculat impozitul la 30.06.2010 considerand ca daca nu scad pierderea fiscala platesc impozit pe profit mai mult , ca si cum nu mi-am recuperat pierderea fiscala 2009.
Am tinut cont de pierderea fiscala 2009 si la calculul impozitului la 30.09.2010.
Am procedat bine ? pana cand mai tin cont la calculul impozitului pe profit de aceasta suma ? Cand se considera recuperata ?
Rog frumos ajutor.Va multumesc.
camicami a scris:

in declaratia 101/2009 am pierdere fiscala de recuperat de 9524 lei.
In trim.1 din 2010 am avut profit brut impozabil 42.735 lei din care am scazut pierderea 9524 lei ,iar diferenta de 33.211 lei am impozitat-o cu 16 % ,rezultand un impozit pe profit de plata de 5314 lei.
Pana aici toate bune.
Se considera ca mi-am recuperat pierderea din 2009 in trim 1 din 2010 ?
Cum calculez impozitul pe trim.2/2010? Calculand impozitul cumulat de la inceputul anului,mai tin cont de pierderea fiscala din 2009 ? Adica daca la trim .2 am profit brut impozabil I - VI de 27.969 lei mai scad pierderea din 2009 de 9524 lei si impozitez diferenta de 18445 lei?
Mentionez ca eu asa am calculat impozitul la 30.06.2010 considerand ca daca nu scad pierderea fiscala platesc impozit pe profit mai mult , ca si cum nu mi-am recuperat pierderea fiscala 2009.
Am tinut cont de pierderea fiscala 2009 si la calculul impozitului la 30.09.2010.
Am procedat bine ? pana cand mai tin cont la calculul impozitului pe profit de aceasta suma ? Cand se considera recuperata ?
Rog frumos ajutor.Va multumesc.
Va rog,ma lamureste cineva ?
camicami a scris:

in declaratia 101/2009 am pierdere fiscala de recuperat de 9524 lei.
.............pana cand mai tin cont la calculul impozitului pe profit de aceasta suma ? Cand se considera recuperata ?

Pana la declaratia 101/2010 adica pana la incheierea exercitiului financiar 2010.
Tot atunci se considera recuperata pierderea.
radu_o, utilizator
N-am inteles nimic din raspunsul lui radu.
A vrut sa spuna ca, atunci cand intocmesti D.101/2010 ,in functie de rezultatul fiscal obtinut,se va vedea daca pierderea din anul precedent a fost acoperita sau nu.
Corect ?