Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit rezerva legala in D101/an fiscal 1
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

rezerva legala in D101/an fiscal 1

in decembrie 2009 am constituit rezerva legala in valoare de 40 lei.
In Declaratia 101/ an fiscal 1 ( 01.01.2010-30.09.2010) aceasta rezerva nu se trece la sectiunea B rd. 16. (conform instructiunilor de completare).
1. La fiecare calcul al impozitului pe profit din primele 3 trimestre/2010 am luat-o in calcul. Este corect?
2. Problema apare atunci cand programul de contabilitate imi listeaza D101/an fiscal 1 la rd.40 (total impozit pe profit), fara a tine cont de aceasta rezerva si-mi calculeaza un impozit mai mare decat am declarat eu in cele 3 D100 aferente celor 3 trimeste din 2010 Imi da o diferenta de impozit datorat la rd.6 sectiunea C.
Unde am gresit ?
vioviod, utilizator
De rezerva legala de 40 lei trebuia sa tineti cont la calculul impozitului pe profit al anului 2009 si,implicit in decl.101 aferenta anului 2009, ca suma neimpozabila.
Nu trebuia sa tineti cont de ea la calcul impozit in anul 2010.Nu are nici o legatura cu acest an.De aceea nu va iese socoteala ptr.2010.
Multumesc frumos pentru raspuns. Deci, am gresit. De asta imi da ca am profit datorat.

Situatia este urmatoarea:
trim.I : 649 declarat si platit 1075 (impozit minim)
trim. II: 1267.01
trim III: 1808,22
trim IV : 1305
Deci, in primele 3 trimestre, declarat si platit prin D100: 4150 lei, in loc de 4157 lei , cat ar fi trebuit daca nu tineam cont de aceasta rezerva.

Problema este ca in D101/ an fiscal 1 Imi da o diferenta de impozit datorat la rd.6 sectiunea C. de 7 lei.( 4157 cat ar fi trebuit sa datorez minus 4150 cat am declarat eu).

Transa minima aferenta An fiscalI/ 2010 este de 3225 lei.

Cum reglez situatia?

Multumesc mult,

vioviod, utilizator
Inregistrati in contabilitate diferenta datorata de 7 lei.Astfel veti avea sold creditor in cont 4411,datorat si neachitat.Decl.101 ian-sept. va reflecta si ea rest de plata 7 lei.
In 25 februarie este termen de depunere D.101 si totodata si termen de plata a impozitului. Platiti atunci cei 7 lei.
1. Depun D101/an fiscal 1si platesc 7 lei. Am priceput pana aici. Dar ce inregistrari contabile fac pentru diferenta datorata ?
2. Si mai departe ce fac? Rezulta ca am platit in an fiscal 1 ( 1075( impozit minim) +1267 +1808) = 4157, deci mai mult decat transa minima aferenta celor 9 luni/din an fiscal 1 ( 3225 lei).
3. In trim 4 am impozit pe proft 1305. Nu inseamna ca in an fiscal 2/2010 am de recuperat 4157- 3225 =932 ? Cat platesc pentru an fiscal 2/ 2010? 932 lei? Este corect? Depun D101/an fiscal 2 si platesc 932?

multumesc,
vioviod, utilizator
1. la 30.09.2010 nota 691=441 7 lei
2. ati platit de fapt impozitul calculat (mai mare prin comparare cu transa imp minim) nu cel minim, exact cum prevede CF.
3. in trim 4 platiti cel 1305 lei (+cel 7 dif din per anterioara). Nu aveti nimic de recuperat din perioada precedenta.

Atentie insa, pe perioada ian-sept 2010 calculul impozitului se face pe cumulat perioada, tinind cont de chelt nedeductibile pe cumulat.
In per oct-dec 2010 se iau in calcul numai venit si chelt aferente acestei perioade.