avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Activitate geo86

Activitate geo86

Buna seara,

De la ANPC am cerut un update si mi-au spus ca am nr. 10048 03.09.2013 CPCMB care a trecut binisor de 30 de zile si se apropie de 45.

Cu cateva saptamani in urma am facut plangere si la CSA online [ link extern ] /

Pana cum nu am un raspuns de nicaieri.

Sper ca nu imi vor spune ca nu pot rezolva cazul pentru ca nu mai sunt in Romania. :))

@mihaela corina: Nu am mai avut contact cu institutille statului pana acum exceptie acum 2 ani, tot dupa o vizita in Romania, cand am filmat si reclamat un sofer de maxi-taxi la ARR pentru ca vorbea la telefon si numara banii in timp ce rula pe DN1 intre Ploiesti si Bucuresti cu +30 de pasageri. I-am atras atentia si a inceput sa ne injure si sa ne ameninte ca ne da jos (pe mine si pe sot). Niciun alt pasager nu a scos un sunet, se uitau toti ca la OTV. :))
Si ca sa aflati si finalul, ARR a spus ca au vizitat firma respectiva si soferul a fost concediat.

O seara placuta
Pai daca sunt 30 de zile calendaristice, ar trebui sa ma raspuns de la ANPC pana marti, inclusiv.
Sper ca nu sunt lucratoare ca o sa ajung in Romania inainte sa imi raspunda ei. :))
Buna ziua,

Situatia mea este foarte simpla. Am calatorit vara trecuta in Grecia si am facut o asigurare medicala de calatorie . In Grecia am fost intepata de o viespe pe plaja unde am primit si ingrijiri medicale pentru ca ma simteam foarte rau.

Dupa lungi discutii cu Asiguratorul, in care eu spuneam ca e accident iar ei imbolnavire, am primit raspuns favorabil ca ma despagubesc in Lei (eu am platit euro) si NUMAI intr-un cont pe numele meu sau in alt cont DOAR cu procura.

Problema este ca eu am plecat din Romania si nu am niciun cont curent in Lei acolo si nici nu ma intorc in urmatoarele 6-10 luni.

Am facut plangere la ANPC pe email, asa cum apare pe site-ul lor, dar nu am primit niciun raspuns de la 31 August de cand le-am scris.

Am intrebat Asiguratorul ce alte metode de plata mai sunt ca poate sunt din lumea a treia si nu am cont in banca si nici procura nu fac (costa cam cat am eu de recuperat de la ei) si de cu ce drept ma obliga sa accept o plata in Lei daca eu am platit Euro.

Raspunsul primit:===========



"Buna ziua,
Avand in vedere cele de mai jos va comunicam faptul ca polita incheiata de dumnevoastra este o asigurare facultativa drept pentru care se aplica conditiile politei incheiate si anume :

Art. 1 Obiectul asigurarii : se acorda Asiguratului pentru riscurile produse in perioada de valabilitate a politiei ca urmare a unor evenimente datorate unei cauze fortuite si exterioare, care produc vatamari corporale ce pot fi stabilite in mod obiectiv si care pericliteaza viata sau efectuarea normale a calatoriei ori au ca rezultat decesul asiguratului

Definitia despagubirii/ indemnizatiei : Suma pe care o achitam Asiguratului/ Beneficiarului la producerea riscului asigurat, conform conditiilor de asigurare.

Prin urmare plata se va efectua in contul asiguratei sau in contul altcuiva numai cu procura notariala.

O zi buna."==============



Adica unde dai si unde crapa!

In contract scrie ca ei trebuie sa rezolve situtatia in 15 zile de la data semnalarii, timp in care eu am fost in Romania dar s-au incapatanat sa nu imi dea dreptate.

Considerand ca dvs. cunoasteti legislatia din Romania mai bine ca mine, ce ma sfatuiti sa fac?

Va multumesc!
Dupa cum spuneam am semnat ambele acte.
Ceea ce am omis este ca acea contabila nu mai lucreaza pentru firma din iunie 2009.
Nu cunosc legile, dar cred nu vad cum ar mai putea fi trasa la raspundere.
Si cred ca ar fi prea mare pierderea de timp pentru o suma asa mica.
Oricum, am obtinut marirea compensatorie.

Si din aceasta luna, am pus conditii: vreau fluturas si vreau sa semnez statul de plata LUNAR.

Multumesc,
George
Am semnat act aditional de micsorare pt data de 1 ian. 2009 si apoi am semnat act aditional de marire la 2650 lei incepand cu 1 feb. 2010.

Astept copia actului inregistrat la ITM.

Multumesc,
George
Buna ziua,
Sunt angajat la SC si in data de 1 dec. 2008 salariul brut a fost marit la 2523 lei.
Pana in ziua de astazi eu am fost platit cu salariul net corespunzator dar nu am primit si nici nu am solicitat fluturasi. Am avut incredere.
Ieri am fost anuntat ca din 1 ian. 2009, contabila a trecut in statul de plata suma de 2347 lei (salariu brut). Acum, cei de la ITM nu pot opera in cartea de munca pentru ca nu exista act aditional care sa ateste micsorarea salariului la 2347 lei (exista doar de marire la 2523 lei).
In acest moment, la ITM apar cu salariu brut de 2523 lei in cartea de munca.
Angajatorul spune ca sunt 3 solutii:
1. Facem act aditional (retroactiv ?) prin care eu am 2523 lei si de la 1 ian. 2009 pana in prezent, numai ca el va lua amenzi pentru ca a declarat o suma mai mica.
2. Facem act aditional prin care eu accept micsorarea salariului incepand cu 1 ian. 2009 si inca unul valabil de astazi prin care mi se mareste salariul la suma initiala de 2523 lei.

Ce imi recomandati sa fac si ce alte solutii am? Nu sunt de acord ca o contabila care greseste nu are nicio vina cu privire la aceste greseli.

Apoi, ce imi recomandati sa fac de azi inainte (cat mai stau in firma) ca sa evit astfel de situatii?
Eu ma gandeam sa cer fluturas lunar, dar acest fluturas este o hartie imprimata pe care o pot face si eu si sa trec ce suma doresc.
Credeti ca este suficient daca cer sa fie scris numele administratorului, semnatura si stampila pe fluturas? Ii da vreo valoare?

Chiar nu stiu ce sa fac sa stiu ca sunt in regula.........

Problema 2: Cum pot sti daca angajatorul imi plateste toate drepturile la sanatate? Exista un stat de cotizare la casa de pensii? Pot cere o copie dupa un astfel de document?

Cu deosebita consideratie,
George N.