avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1776 soluții astăzi
Forum Activitate miha254

Activitate miha254

Răspuns la discuția Revocare administrator
Normal ca daca nu o sa accepte demisia si sa faca demersurile necesare pt inregistrarea la onrc atunci trebuie sa urmezi calea legala pentru a iesi din aceasta situatie. Notificarea o sa te ajute daca ajungi in instanta. Eu zic sa ii explici totusi asociatului ca puteti suspenda macar activitatea societatii pt 3 ani deocamdata...
Răspuns la discuția Revocare administrator
Societatea este in functiune din cate vad pe Recom online si nu e chiar de mult timp infiintata (2007) si probabil ai fost numit pt un mandat nelimitat. Cred ca tot ce poti face este sa iti semnezi demisia, sa o depui la dosar la ONRC, sa il notifici pe asociat (scrisoare recomandata, email, fax etc - toto ce iti este la indemana) despre faptul ca ai demisionat din pozitia de administrator al societatii si sa iti semnezi actul aditional de incetare al contractului de munca (banuiesc ca ai stampila societatii) si sa mergi la itm sa il inregistrezi.
Răspuns la discuția Acte concediere desfiintare post
si inca o intrebare termenul preavizului este de 15 zile nu? pentru ca am vazut pe un alt forum 20 de zile dar in CM scrie clar 15 zile
Răspuns la discuția Acte concediere desfiintare post
Va multumesc. intentia mea este sa il concediez. Motivul real este cel al desfiintarii postului. Nu cred ca il pot concedia pur si simlu, nu? trebuie sa fie cf codului muncii? ideea e sa fac cum trebuie ca in cazul in care o contesta sa nu am probleme
Buna,

stie cineva cu certitudine ce documente trebuie sa emita societatea care doreste concedierea unui salariat datorita desfiintarii postului ocupat de acesta. Si as mai avea o rugaminte: stie cineva unde pot gasi codul muncii ultima varianta?