avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate tareghimihaela75

Activitate tareghimihaela75

Multumesc mult de raspuns.Deci sa inteleg ca singura teama ar fi un eventual divort.Toate sunt posibile pe lumea asta dar un divort de sotul actual e putin probabil.Avem ceva ani de casnicie reusita si doi copii impreuna,as vrea sa trec si fetita mea din prima casnicie pe numele lui s afie toti trei fratii cu acelasi nume.Daca imi spuneti va rog cum as putea sa fac acea declaratie de paternitate sau cum se umeste si unde o depun,va sunt recunoscatoare.
Copilul primeste din oficiu numele din casatorie.Nu conteaza cine este tatal bioogic.Deci dv nu puteti fi acuzata de nimic .Din pacate mama nu are nici un cuvand, m-am luptat si eu cu morile de vand pe tema asta,degeaba am incercat sa le spun la spital ca acest copil nu e din casatrie si nu are tata pe sotul meu,inutil, copilul i-a primit numele blestemat.Asa e legea ...din pacate.
Imi cer scuze ca postez pe acest topic dar e inutil sa mai deschid altul, problema mea e aceeasi .Am o fetita care acum are 10 ani, a fost copil din afara casatoriei, ,sotul de atunci a facut tagada paternitatii si copilului i s-a pus pe certificatul de nastere liniuta mult dorita la numele tatalui .Eu sunt recasatorita cu cetatean strain,as dori sa stiu daca in conditiile in care nu exista tata practic in fata legii pentru acest copil, ar putea sotul meu printr-o declaratie ca accepta paternitatea ( desi nu el e tatal biologic) sa devina tatal legal? .Vrem sa evitam un proces lung de adoptie.Ce ma sfatuiti?
As mai avea o intrebare daca nu va suparati, ce acte trebuie sa atasez la declaratie.Orice document canadian trebuie sa-l supralegalizez la Ottawa si sa nu trimit de mai multe ori ...cred ca imi trebuie actul de identitate al sotului ( pasaport sau driver's licence ) si oare ce mai trebuie...
multumesc
Multumesc mult de raspuns, mi s-a luat o piatra de pe inima, as vrea sa facem acea declaratie, este declaratie tip , unde o gasesc?Eu locuiesc in canada, sotul e canadian si nu poate da declaratie in romaneste,cum sa facem?O scriem in engleza si apoi o dam la tradus?Multumesc anticipat de raspuns.
Multumesc mult de raspuns.Soul actual nu e tatal biologic al copilului.Am crezut ca e suficienta doar o declaratie ,nu inteleg de ce se cere test ADN ..Aveti un link catre legea respectiva sa ma documenez putin?ma gandeam ca simpla declaratie e suficienta .
Copilul meu nu are tata specificat pe certificatul de nastere, are o liniuta la "numele tatalui".Eu m-am casatorit si sotul meu vrea sa trecem copilu pe numele lui.Cum se face trecerea?Este posibil sa declare ca copilul este al lui si sa evitam un lung proces de adoptie?Daca este posibil , cum arata aceasta declaratie,unde o gasesc?Multumesc .
Răspuns la discuția poze atasate in forum
Multumesc mult de tot pt. raspuns.O sa le trimit o notificare
O perioada de timp am frecventat un forum in al carui album am postat niste poze.In urma unor neintelegeri cu admin, am fost suspendata de pe forumul respectiv dar mi-au ramas acolo pozele( sunt poze de suflet cu familia mea, nunta, botez etc).As vrea sa stiu daca am dreptul sa solicit stergerea pozelor din album din moment ce eu nu mai am acces la contul meu personal pe acel forum .In"termeni si conditii" nu era nimic specificat de situatia mambrilor suspendati.Va multumesc mult pentru raspuns.