avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate ionellat

Activitate ionellat

DIN ACEST SALARIU MINIM BRUT STABILIT DE GUVERNANTI CU CAT RAMANEM IN MANA? CARE SUNT ULTIMELE PROCENTE VALABILE: CAS, SOMAJ, PENSIE, IMPOZIT , ETC CE SE RETIN DIN ACEST SALARIU BRUT?MULTUMESC FRUMOS!
Buna Ziua. Am lucrat la o firma care in regulamentul intern, pe care l-am semnat, era stipulat ca pe langa lista cu indatoriri aveam si un singur beneficiu: fiecare vanzator beneficieaza de un procent din profit. Acest procent - profit inregistrat pe 2009 l-am solicitat cand am plecat din firma dar nu l-am primit pe cale amiabila, drept pentru care am facut plangere la Tribunal si la Curtea de apel care mi-au respins cererea si recursul intrucat la dosar nu sunt depuse nici de mine si nici de intimata un document semnat si stampilat de administratorul firmei. Pentru a avea castig de cauza, ce ma sfatuiti ? Ar fi oportun sa solicit revizuirea deciziei in baza art. 322, pct.5, cpc, si sa solicit din nou, in scris, ca intimata sa depuna sub semnatura actele doveditoare ?! Multumesc anticipat.
Discuție codul muncii
Pentru ca sa nu ajung #-o vreau un sfat in legatura daca este bine sau nu sa ma reprezinte un avocat in rezolvarea unui conflict de munca pe care l-am depus spre solutionare la Tribunal.
Este vorba de contestatia facuta de mine asupra unei deciziii luata de actualul angajator ce nu a respectat prev.art.268 C.Muncii.
Care ar fi suma corecta pe care ar trebui s-o solicit in baza art.269 si care nu sa fie considerata de instanta exagerata?
La cat ar trebui sa se ridice onorariul avocatului?
Multumesc frumos