avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate basy

Activitate basy

Am indeplnit toate formalitatile pentru despagubire conform legilor in vigoare, dar valoarea despagubirilor am vazut ca poate fi contestata conform legii contenciosului administrativ. Mentionez ca nu am primit nici un fel de certificate de actionar la Fondul Proprietatea. Ultimul lucru pe care l-am facut a fost depunerea certificatelor de valoare nominala la ANRP si primirea de la acestia a unei hartii care confirma ca au fost primite. As vrea sa stiu ce sanse de castig as avea intr-un proces contra statului privind recalcularea valorii de despagubire intrucat valoarea de atunci era acceptabila pentru acea perioada, dar acum este inacceptabila.

Va multumesc.
In prevederile legii 10/2001 se prevede ca actiunile trebuie sa ajunga la proprietar in cel mult 3 luni de la solicitarea cererii, ele ajungand dupa 4 luni si ceva, respectiv pe data de 27.07.2005. Aceasta data insemnand ca nu mai pot fi folosite pentru achizitionarea de actiuni la una din societatile listate de Ministerul Economiei si Comertului, data limita maxima a postei fiind de 25.07.2005. Ce se poate face?