avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate alina_konya

Activitate alina_konya

Va rog daca imi puteti spune;pensia alimentara se calculeaza in functie de venitul parintelui care trebuie sa o plateasca numai daca acesta lucreaza in Spania cu forme legale iar pensia s-a stabilit la 200 euroluna tinand cont de venitul lui legal din acea tara,iar el acuma vine si spune caci pensia alimentara in UE nu poate depasii 150 euro.Este adevarat?(specific faptul ca la momentul stabiliri pensiei alimentare existau acte doveditoare din care reiesea un venit de 1000 euroluna).
va multumesc anticipat.
Discuție plangere penala
Va rog sa-mi spuneti de ce acte sunt nevoie inafara de plangerea penala care am inteles ca se depune la tribunal deoarece am de recuperat pensia alimentara pe 32 de luni,aceasta neachitunduse niciodata.
multumesc anticipat!
Va rog frumos daca se poate sa imi spuneti si mie sau sa imi trimiteti un exemplar de plangere penala impreuna cu actele necesare pentru neplata pensiei alimentare.
Care sunt actele necesare depunerii inafara de plangerea penala.
Va multumesc anticipat!
Sunt divortata de 1 an si jumatatae iar de cand s-a stabilit pensia lunara aceasta fiind de cca 32 luni de platit fostul sot nu a dat nici un semn evitatand sa vorbeasca cu mine.Nu sunt intereseata sa faca puscarie pentru ca e dreptul copilului(pensia alimentara)ci sa o plateasaca.
Ce pot face in acest caz deoarece nu stiu adresa lui ci doar tara unde domicileaza?
Buna ziua!Suntem divortati de 1 an jumatate,copilul este in custodia mea,a mamei,sentinta este definitiva si irevocabila in care este stipulat plata pensiei alimentare in valoare de 200euro pe luna,raportat la salariul pe care l-a avut la momentul desfacerii casatoriei,el fiind stabilit in spania cu forme legale.Pensia alimentara nu a fost platita deloc(32 luni),s-a stabilit ca aceasta sa se plateasca incepand cu luna iunie 2007.Ce este de facut avand in vedere ca nu cunosc adresa si nici nr de tel al lui,iar el se fereste sa ma contacteze.Astfel nu stiu cum pot obtine dreptul copilului(pensia alimentara).Va multumesc anticipat