avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1389 soluții astăzi
Forum Activitate ninharsag

Activitate ninharsag

Mai bine zis, ce ce pot primi pt ea...ma refer la alocatie, indemnizatii,etc. ea s-a nascut in Irlanda, in 2008, are certificat de nastere irlandez, dar acum am primit si certificat de nastere romanesc. Ce beneficii am dreptul sa primesc pentru ea? Are deja un an si sapte luni, n-a primit alocatie din partea statului irlandez,sau alte beneficii acolo. Eu nu am mai muncit in ro, cu carte de munca din 1999.Deasemenea, sunt parinte singur...Am dreptul la indemnizatia pt cresterea copilului pina la doi ani? poate retroactiv? macar pt ea... Dar cea pt primul copil? ajutorul pt familia monoparentala?Trusoul? Ce altceva? Va multtumesc mult!
Rog sa-mi spuna cineva ce trebuie sa fac in cazul urmator.
Fiica mea s-a nascut in 2008 in Dublin, Irlanda. Nu sint casatorita cu tatal ei, si nici nu sint sanse pentru asa ceva, dimpotriva. Ea poarta numele meu de familie, dar tatal e trecut pe certificatul de nastere.
Intrebarea mea este cum pot obtine pensia alimentara de la tatal ei, avand in vedere ca el refuza sa apelam la autoritatile care se ocupa cu stabilirea pensiei, si incearca sa ma convinga sa stabilim o suma in mod .."amiabil".
Si inca o intrebare, va rog. Daca doresc sa calatoresc in alte tari, este necesar acordul tatalui desi nu sintem casatoriti, si copilul nu-i poarta numele?
Va stau la dispozitie cu orice alte precizari ar mai fi necesare.
Va multumesc!