avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate EllaD

Activitate EllaD

Buna seara,

Am 1 site pe internet din care mai castig cate ceva (intre 100 si 300 euro) lunar din publicitate. Ar trebui sa declar si sa platesc impozit la banii astia indiferent de cat castig int-un an? Exista bareme pentru persoane fizice? Cum se procedeaza?
Va multumesc.
Numai ca eu nu am contract de chirie acolo. Stau de ceva timp si platesc in fiecare luna. Proprietarul zice ca nu trebuia sa trag net fara acordul lui. Adica ii este frica sa plec intr-o zi si sa-i las contracte neplatite. De asta vrea sa reziliez netul. Si eu vreau sa reziliez , sa scot cablul din casa si sa scap odata ca nu mai stiu ce sa fac. M-as muta dar acum nu am unde acum.
Buna seara,
In apartamentul in care sunt chirias am tras internet. Acum proprietarul
vrea cablul scos din casa pe motiv ca firma respectiva a facut un abuz in sensul ca au tras un cablu in casa fara acordul dumnealui. Am vorbit cu cei de la firma care au spus ca acordul este facut pe un an si nu se poate rezilia iar legea este de partea lor chiar daca au tras internet fara acordul proprietarului in imobilul respectiv.
Va rog sa-mi spuneti daca cei de la firma au dreptate sau nu si conform carei legi propritarul poate cere reziliera contractului.
Va multumesc.
Eu am incercat sa explic proprietarului dar acesta vrea cablu scos din casa pe motiv ca ei au facut un abuz in sensul ca au tras un cablu in casa fara acordul dumnealui ceea ce el nu concepe. Il intereseaza rezilierea contractului. Trebuie sa faca el asta? Cum se procedeaza?
Buna ziua,
Eu si sotul meu locuim in chirie, dar nu avem contract facut. Saptamana trecuta am tras internet in apartament, semnand un contract intre noi si provider pt un an de zile.
Acum doua zile a venit proprietarul care spune ca nu este de acord sa aiba contract de internet in imobilul sau asa ca ne-a rugat sa-l reziliem. Am fost la firma respectiva cu o cerere specificand ca proprietarul imobilului nu este de acord. Ei insa nu vor sa rezilieze contractul spunand ca nu-i intereseaza de proprietar si ca legea e de partea lor si chiar daca proprietarul imobilului nu vrea noi trebuie sa respectam contractul un an.
Vrea sa stiu daca au dreptate si daca nu cum pot rezolva problema.