avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate confidus

Activitate confidus

Răspuns la discuția Formular A1 necesar sau nu ?
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Formular A1 necesar sau nu ?
Buna ziua!
Imi puteti spune va rog, daca posibilitatea delegarii pe 8 zile (pentru montarea unor geamuri, respectiv lucrari de turnat beton), fara formularul A1, este valabila si pentru Ungaria si Germania? Va rog si temeiul legal, daca se poate!
Multumesc!
Răspuns la discuția somaj absolvent facultate
Va multumesc frumos pentru raspuns, imi este de mare ajutor!
Răspuns la discuția somaj absolvent facultate
Va solicit ajutorul in urmatoarea problema:
- in data de 30 iunie 2011 am dat examenul de Disertatie la zi, mi-am depus dosarul la AJOFM in termen iar acum mi-au refuzat dosarul pe motiv ca in luna iunie am avut caliatatea de angajat. Mentionez ca, contractul meu de munca cu timp partial de 2 ore pe zi, a incetat cf. art 65(1) CM, in data de 18.06.2011.
Exista vreo reglementare care sa justifice refuzul lor?
Va multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Legea 31/1990
Mii de multumiri pentru raspunsuri!
Discuție Legea 31/1990
Buna ziua! Intrebarea mea este, daca prevederile acestui articol din Legea 31/1990 se aplica si asociatului unic al unui SRL, ori numai pentru reprezentantii societatilor pe actiuni?
Art. 272
(1) Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care:
.
.
3. se imprumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, de la societatea pe care o administreaza, de la o societate controlata de aceasta ori de la o societate care controleaza societatea pe care el o administreaza, suma imprumutata fiind superioara limitei prevazute la art. 144^4 alin. (3) lit. a), sau face ca una dintre aceste societati sa ii acorde vreo garantie pentru datorii proprii;

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Răspuns la discuția Garantare credit la banca
Nu am de gand sub nicio forma sa semnez contractul , in special pentru ca e o pacaleala mare, se face reclama ca fiind credit fara garantii si fara giranti, iar in contract sunt trecute clauze nelegale ca sa-si asigure ei garantii sub orice forma, iar daca faci sesizari, nu te ia in serios, ba mai mult, isi si bat joc de tine asa-zisii juristi ai lor care vor sa pune ei conditii in firma mea, pentru creditul meu personal. N-au decat sa-si tina banii!
Răspuns la discuția Garantare credit la banca
Va multumesc frumos, pentru raspuns!
Răspuns la discuția Garantare credit la banca
Nimeni nu ma poate ajuta? Va rog un sfat, sunt presata de timp!
Buna ziua! Am urmatoarea problema, la care va solicit ajutorul. Am vrut sa refinantez un credit de nevoi personale, pentru care am contactat o banca, care propaga un credit fara girant si fara garantii. Pentru obtinerea creditului, pentru dovedirea veniturilor am prezentat atat adeverinta pentru venituri din salarii, cat si Hot.AGA privind dividendele repartizate de la firma, unde sunt asociat unic, suma cu mult inferioara creditului solicitat. Cand sa semnez contractul, am observat ca totusi apar clauze la garantii, unde este stipulat ca, firma imi va vira in contul meu pe parcursul derularii contractului, suma totala a creditului datorat de mine, asta sub forma de dividende, si Garantie Reala Mobiliara inscrisa la Arhiva electronica.
Am refuzat sa semnez, pentru ca, eu asa consider ca prin acest angajament firma, in mod indirect garanteaza creditul meu personal, care dupa cunostintele mele este interzisa de L.31/1990.
"art.144^4 (1) Este interzisa creditarea de catre societate a administratorilor acesteia, prin intermediul unor operatiuni precum:
a) acordarea de imprumuturi administratorilor;
b) acordarea de avantaje financiare administratorilor cu ocazia sau ulterior incheierii de catre societate cu acestia de operatiuni de livrare de bunuri, prestari de servicii sau executare de lucrari;
c) garantarea directa ori indirecta, in tot sau in parte, a oricaror imprumuturi acordate administratorilor, concomitenta ori ulterioara acordarii imprumutului;
d) garantarea directa ori indirecta, in tot sau in parte, a executarii de catre administratori a oricaror alte obligatii personale ale acestora fata de terte persoane;
e) dobandirea cu titlu oneros ori plata, in tot sau in parte, a unei creante ce are drept obiect un imprumut acordat de o terta persoana administratorilor ori o alta prestatie personala a acestora.
Art. 272
(1) Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care:
3. se imprumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, de la societatea pe care o administreaza, de la o societate controlata de aceasta ori de la o societate care controleaza societatea pe care el o administreaza, suma imprumutata fiind superioara limitei prevazute la art. 144^4 alin. (3) lit. a), sau face ca una dintre aceste societati sa ii acorde vreo garantie pentru datorii proprii;"

Am semnalizat Bancii acest lucru, le-am transmis prin mail refuzul meu, referindu-ma la aceste articole din lege, la care reactia verbala a bancii a fost ca, art.144^4 se aplica doar la SA-uri nu si la SRL-uri.
V-as ruga sa ma lamuriti Dvs. in problema aceasta pentru ca situatia ma depaseste, nu stiu care interpretare a legii este corecta, nu vreau sa semnez nimic pana nu ma conving ca nu pot aparea consecinte grave in viitor .
Va multumesc anticipat.