avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Activitate cretu ramona

Activitate cretu ramona

in ce conditii se poate face expertizarea caloriferelor din apartamente? la noi in bloc in cadrul adunarii generale s-a votat pentru solicitarea la CET a unei expertize in fiecare apartament. si asta pentru ca exista apart. unde s-au montat calorifere in plus iar noi platim dupa suprafata utila, iar altii si-au marit suprafata locuibila. la doua saptamani dupa ce s-a votat pentru, s-a convocat o noua sedinta in care presedintele asociatiei, fiind unul din locatarii cu calorifere in plus, a tinut sa precizeze ca expertiza este extrem de scumpa, a cerut din nou votul locatarilor care au fost de acord sa se renunte la solicitare.
poate o singura persoana sa ceara expertizarea tuturor apartamentelor?
da centrala termica de apartament. problema e ca administratoarea care are si termoteca a supus la vot in adunarea generala a locatarilor ce procent sa plateasca si s.a decis 5% ceea ce mi se pare putin. am vreo sansa dc o reclam la primarie?
eu nu am gasit niciunde un procent clar.
la noi in bloc exista locatari care au termoteci. precizez ca si administratorul este in aceeasi situatie si de 6 ani de zile refuza sa platesca un procent la incalzire. de asemenea mai avem un apartament debransat. mentionez ca nu avem calorifere pe casa scarilor si nici la subsol. as vrea sa stiu daca exista undeva reglementat care este procentul pe care trebuie sa il plateasca cei cu termoteci la incalzire precum si cei debransati