Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caldura la comun pentru apartamentele cu CT
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caldura la comun pentru apartamentele cu CT

la noi in bloc exista locatari care au termoteci. precizez ca si administratorul este in aceeasi situatie si de 6 ani de zile refuza sa platesca un procent la incalzire. de asemenea mai avem un apartament debransat. mentionez ca nu avem calorifere pe casa scarilor si nici la subsol. as vrea sa stiu daca exista undeva reglementat care este procentul pe care trebuie sa il plateasca cei cu termoteci la incalzire precum si cei debransati
Termoteca...insemnand centrala termica de apartament? Intreb de curiozitate pentru ca ....
....Metodologia ANRSC prevede ca pentru apartamentele debransate de la sistemul centralizat se plateste o suma proportionala cu cota-parte indiviza din caldura "la comun".
In cazul expus de Dv. se pare ca cei cu CT au doar tevile care le trec prin casa. In cazul acesta:
- din factura totala de caldura se extrage 15%
- acest 15% se imparte la toate apartamentele proportional cu cota-parte indiviza.
Acest procent este luat si vi-l spun din doua tabele de la doua blocuri diferite care sunt contorizate cu repartitoare. Acest 15% reprezinta caldura "la comun" referitoare la coloanele comune de caldura. Pentru spatiul comun (holuri, uscatorii, camari) procentul este in plus 10%
elga50, moderator
da centrala termica de apartament. problema e ca administratoarea care are si termoteca a supus la vot in adunarea generala a locatarilor ce procent sa plateasca si s.a decis 5% ceea ce mi se pare putin. am vreo sansa dc o reclam la primarie?
eu nu am gasit niciunde un procent clar.
cretu ramona a scris:

as vrea sa stiu daca exista undeva reglementat care este procentul pe care trebuie sa il plateasca cei cu termoteci la incalzire precum si cei debransati

Am cautat si in dictionar si nu am gasit termenul de "termoteci". Spuneti ca ar fi acelasi lucru cu centralele termice de apartament dar in prima fraza vad ca faceti diferenta intre cei care au 'termoteci" si cei debransati.
Pai cei care au "termoteci' nu sunt si debransati? Sau cei debransati nu au "termoteci"?
Oricum intr-o asociatie se stabileste o cota asa cum vi s-a raspuns de 15% dar daca majoritatea proprietarilor in adunarea generala au hotarat 5%, asta e, asa ramane daca nu o contestati in instanta in 45 de zile.
Acea cota de 5 sau 15 % se repartizeaza pe cota parte indiviza in functie de suprafata utila a fiecarui apartament si platesc toate apartamentele atat cele care au agent termic in sistem centralizat cat si cele debranste.
Cealalta parte din valoarea facturii (85-95%) se repartizeaza numai pe apartamentele nedebransate.