avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate Lucia Hebre

Activitate Lucia Hebre

Răspuns la discuția judecator recuzat
Eu pentru ca am indraznit sa cer recuzarea judecatorului pe motive bine intemeiate si cu acte doveditoare am fost amendata de un alt "domn" judecator cu 500 de lei pentru "REA CREDINTA ", Un om de rand daca indrazneste sa isi ceara drepturile si cere ca adevarul sa iasa la iveala este considerat de rea credinta.Am dorit sa dovedesc un martor a cui marturie a fost mincinoasa si sa cer amendarea sau schimbarea expertului in constructii pt care in urma cu un an am achitat 1000 de roni.In patru sedinte la care exp.trebuia sa depuna expertiza , dansul nici macar nu a motivat nepredarea lucrarii.Asa ca in urma acestor relatari catre conducerea judecatorie am primit un calificativ de rea credinta si o amenda.
Am divortat in1990,mi-au fost incredintati spre crestere si educare cei doi copii,care atunci aveau ,12 ani si 9 ani.Nu am facut impartirea de bunurii atunci,fiindca nu am avut bani,banii fiindu-mi necesari la cresterea si educarea celor doi copii.Nu au primit nici pensie alimentara fiindca tatal copiilor a fost dat afara din serviciu.Tatal copiilor moare in 2006 ,avem proces pe rol pentru partaj si mostenire,in acest proces intra ca intervenienti parinti defunctului si cer sa li se puna casa care este pe numele defunctului pe numele lor .Intrebare : 1)Pot primii parintii lui drept din casa care este pe numele defunctului din 1976,primita cu contract de intretinere de la bunici,care au decedat in 1982 ? 2)La partaj ce cota am eu din ceea ce am realizat in timpul casatoriei?{jumatate ,sau jumatate si din jumatatea defunctului inca o jumatate ? 3)La taxa de timbru cat la suta din valoarea bunurilor trebuie sa platesc,sau cum se calculeaza ?