avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate Lupisor

Activitate Lupisor

Răspuns la discuția Arma de vanatoare
Cu alte cuvinte -asa cum i-am spus si eu- nu are nicio sansa. Dar nu exista nicio posibilitate de a ataca, cumva, aceasta stare de fapt?

Va multumesc.
un amic de-al meu vrea sa isi ia permis de arma de vanatoare dar a fost condamnat acum aproape 20 de ani la 1an si 10 luni cu suspendare pentru art. 208 209 CP. La consumarea timpului prevazut de lege si-a facut reabilitarea. Poate beneficia, acum, de dreptul de a avea permis de arma si implicit arma de vanatoare?
Multumesc
Va Multumesc mult.
Sunt perfect de acord cu dvs si asta facem de 4 ani, doar ca sponsorii nu sunt interesati de astfel de manifestari care atrag numai anumite categorii de persoane si la care nu am reusit sa adun mai mult de 150 de participanti odata. Tot bag mana in buzunar pentru a sa le sustine,, dar am ajuns si eu la fundul sacului. De aceea doresc sa infiintez aceasta societate pentru a taia bilete si a reusi macar sa-i platesc pe cei care performeaza. De aceea apelez la dvs sa ma indrumati pentru a gasi calea legala cea mai ieftina si mai buna pentru a utiliza la maxim spatiul oferit. Inca o data multumiri.

Va MULTUMESC pentru raspuns. Ar mai fi o rugaminte: care unt pasii pentru a inregistra o astfel de societate? Unde trebuie sa merg si cu ce acte?
Am un ONG, are 4 ani peste 200 de proiecte organizate. In statut am trecut ca una dintre actiunile prevazute este si infiintarea unei societati comerciale care sa sprijine activitatea ONG ului. Am gasit un domn care ne pune o casa la dispozitie pentru organizarea unor evenimente culturale private (recitale de poezie, chitara, vioara, seri de lectura, proiectii de filme etc) Pentru sustinerea spectacolelor am nevoie sa incasez contravaloarea biletelor. Pe ONG nu am cum.
Pot sa deschid sub umbrela ONG ului o societate comerciala de organizari evenimente, care sa aiba angajati si tot ce este necesar dar ale carei incasari sa se verse dupa plata datoriilor catre stat in conturile Asociatiei?
Contabila mea spune ca nu am voie sa fac o astfel de societate, este adevarat?

Daca este adevarat ce spune contabila, stie cineva o solutie?
Discuție STIE CINEVA..
cum as putea sa infiintez o societate comerciala pe langa un ONG? Am o asociatie culturala si as dori sa fac o societate comerciala care sa finanteze activitatea ONG ului, dar nu stiu cum , unde si cui sa ma adresez si de asemenea costurile acestei intreprinderi. Va multumesc !