avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate dholban

Activitate dholban

Buna ziua,

Am nevoie de o parere in urmatoarea situatie:
Datorita unor datorii la buget aferente activitatii firmei, Administratia fiscala a blocat conturile firmei.
Dupa punerea in executare de catre banca a cererii de blocare a contului, a intrat la plata un B.O. emis de noi in luna ianuarie 2010, ca parte a unei intelegeri pentru plata unor restante catre un furnizor.
Banca a refuzat la plata biletul la ordin, si-a retinut comisionul de refuz si cu asta s-a spalat pe maini.

Exista vreo posibilitate legala prin care sa se poata onora acel bilet la ordin, chiar daca exista acel titlu de executare emis de AFP?

NU contest sumele pentru care s-a facut blocarea, problema este ca aceasta blocare totala a conturilor imi blocheaza total si activitatea firmei prin imposibilitatea de a ma aproviziona. In plus, probabil ca voi fi inregistrat si la centrala incidentelor de plata cu acest B.O. neacoperit.
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

In luna iunie 2008 am depus la Agentia de Mediu Bucuresti o cerere de avizare a unui punct de lucru cu activitate in domeniul tipografic. Suntem o tipografie mica, lucram cu doua echipamente offset mici, format 35x50.

Am depus la dosar toate actele solicitate la acel moment. Nu am primit instiintari ca ar mai fi necesare alte acte.

Acum, a trebuit sa prelungim avizul de functionare a punctului de lucru.
Pe motiv ca nu avem inca acordul de mediu (avem doar bonul care confirma depunerea dosarului) am fost instiintati ca ni se da aviz de functionare doar pentru doua luni, urmand ca dupa acest termen sa o luam din nou la alergat pentru acest aviz, cu timpul si banii cheltuiti aferenti.

Inspectorul de la Agentia de Mediu ne "duce cu vorba" din luna iulie, ca "mai sunati-ma", ca "sunteti tare departe", "nu am timp acum, reveniti cu un telefon saptamana viitoare" si tot asa.

Ce pot sa fac in aceasta situatie?
Sa reclam functionarul ? (imi aprind paie-n cap...)

Exista vreo prevedere legala - in legea aprobarii tacite sau similar - care sa ma ajute sa trec peste acest hop?

Cu multumiri anticipate...