Forum Discuţii juridice Executare silită Documente de plata / blocarea conturilor de catre AFP
Discuție deschisă în Executare silită

Documente de plata / blocarea conturilor de catre AFP

Buna ziua,

Am nevoie de o parere in urmatoarea situatie:
Datorita unor datorii la buget aferente activitatii firmei, Administratia fiscala a blocat conturile firmei.
Dupa punerea in executare de catre banca a cererii de blocare a contului, a intrat la plata un B.O. emis de noi in luna ianuarie 2010, ca parte a unei intelegeri pentru plata unor restante catre un furnizor.
Banca a refuzat la plata biletul la ordin, si-a retinut comisionul de refuz si cu asta s-a spalat pe maini.

Exista vreo posibilitate legala prin care sa se poata onora acel bilet la ordin, chiar daca exista acel titlu de executare emis de AFP?

NU contest sumele pentru care s-a facut blocarea, problema este ca aceasta blocare totala a conturilor imi blocheaza total si activitatea firmei prin imposibilitatea de a ma aproviziona. In plus, probabil ca voi fi inregistrat si la centrala incidentelor de plata cu acest B.O. neacoperit.
depuneti la AFP o cerere de amanare la plata a obligatiilor fiscale, conform OUG nr. 92/2009, aprobata cu modificari prin Legea nr. 363/2009.
dupa obtinerea amanarii, solicitati suspendarea masurilor de executare silita si implicit deblocarea conturilor bancare.