Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa

Am primit azi un plic de la un executor judecatoresc si era sa fac infarct dupa ce l-am lecturat.Eram instiintata ca am conturile firmei blocate ptr o suma de 5147.09 lei reprezentand doua bilete la ordin refuzate total sau partial la plata in 2009 plus 1334.94 lei cheltuieli de executare silita.Desi pe copia biletului refuzat partial apare suma de 1120.39 lei ce s-a platit nimeni nu a tinut cont de ea imputandu-se suma intreaga stipulata pe B.O.Precizez ca sumele ramase neachitate au fost ulterior platite cu chitante pe care le-am dus in original in cursul zilei la executor ptr.a face dovada. Se pare ca firma caruia i-am dat cele doua bilete la ordin a intrat in insolventa si acum incerca sa scoata bani pe orice cale.Intrebarea mea este:cum este posibil ca un lichidator sa ia de bune informatiile contabile a le unei firme care cere intrarea in insolventa desi bilanturile contabile depuse arata ca era pe profit?Ce pot face acum ca sa impiedic abuzul si ilegalitatile care se comit impotriva firmei mele?Mentionez ca nu am fost contactata de administratorul firmei sau de lichidatorul judiciar ca sa prezint vreo dovada care m-ar fi putut disculpa.
Contactati dvs lichidatorul si prezentatii situatia, aratand patile efectuate. Daca nu gasiti intelegere puteti face contestatie la executare.
Executorul m-a sfatuit acelasi lucru dupa ce firma in insolventa a revenit a doua zi cu alte date contabile care confirma plata primului B.O.In schimb au prezentat o fisa de cont din care rezulta o datorie de 3340 de lei care nu se reflecta in cel de-al doilea B.O. care are o valoare de 3083 lei si este emis la o data anterioara facturilor care apar pe fisa de cont.Firma in insolventa afirma ca acest B.O este garantie ptr soldul neachitata desi pe bilet scrie clar contravaloare marfa nicidecum garantie si nu corespunde valoric cu suma pretinsa de ei.Ptr. a face contestatie trebuie sa angajez un avocat?Si in cat timp obtin deblocarea conturilor?Executorul are dreptul sa mentina poprirea pe cont in aceasta situatie?E clar ca au obtinut sentinta executorie prezentand date eronate!Fisa de cont transmisa e partiala nu cuprinde toata perioada de colaborare si contabilul meu are nevoie de timp s-o verifice.
Prescriptia nu se aplica in acest caz avand in vedere ca au trecut patru ani si nu au facut nici un demers pentru recuperarea debitului?
Prescrisptia este luata in discutie numai daca o invocati dvs in cadrul contestatiei la executare.
Mi-e teama ca ati fost prost sfatuita cu contestatia. Aveti calea opozitiei la executare care se face in termen de 5 zile de la data cand atimprimit somatia. Daca ati primit-o in 25, azi e ultima zi in care puteti depune opozitia la executare. Solicitati perimarea, au trecut de mult cei 3 ani in care puteau cere executarea in baza acelor bilete la ordin.