avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executarea si lipsa de "disponibil"
Discuție deschisă în Executare silită

executarea si lipsa de "disponibil"

biletul la ordin investit este pus in executare
s-au trimis adrese la banci , la finante
nimic
are 2 conturi la 2 banci , s-a infiintat poprire pe cont dar .... nu intra nici un ban
cat poate fiinta aceasta poprire ?
daca nu intra nici un ban in cont ce alta varianta de executare exista ?
nu se poate executa direct administratorul , cu bunurile proprii ?
Cel mai recent răspuns: Narcizaa , utilizator 19:58, 6 Noiembrie 2009
Buna ziua.
Executorul trebuie sa urmeze procedura executarii silite a bunurilor societatii debitoare pana la recuperarea prejudiciului.
Executarea bunurilor proprii ale administratorului se poate face numai in cazul in care B.O a fost avalizat in nume lui .
Daca asteptati ca sa intre banii in acele conturi bancare pe care are poprire ,nu rezolvati nimic,cereti executorului sa continue procedura.
Succes!
Cu respect,Alexa...
Ultima modificare: Vineri, 6 Noiembrie 2009
ALEXANDRA TAN , Consilier juridic
cu ce se mai poate continua procedura ?
soc nu are bunuri mobile sau imobile in evidenta , apare doar cu datorii
B.O daca este avalizat in numele administratorului executati avalizatorul.
Depuneti si sesizare la politia economica ,dar slabe sperante.
nu este avalizat
inseamna ca ..... "am luat teapa ":"> ( scuze de exprimare )
dar daca aceeasi persoana isi desfasoara activitatea in alta localitate acum ? insa este posibil sa-si fi facut si alta soc com ....
Depuneti la Reg.Com.o cerere pentru un cetificat informativ pe numele administratorului de la firma debitoare si acolo veti vedea daca figureaza ca si actionar la alta firma.
Daca da, extindeti aplicarea legii urmarind si firma noua in care este actionar.
Succes!
Cu respect,Alexa...

Alte discuții în legătură

Plangere penala mariusbm mariusbm Buna ziua, Societatea noastra a avut o seie de B.O. refuzate de catre o societate comerciala. Printre acestea exista 5 B.O. avalizate de catre administrator ... (vezi toată discuția)
Executare bilet la ordin temis temis Buna ziua, Am un B.O, investit cu formula executorie si pus in executare. Executorul Judecatoresc mi-a comunicat printr-o adresa ca recuperarea creantei nu ... (vezi toată discuția)
Cum sa incep pneuros pneuros am un bilet la ordin avalizat de proprietarul firmei care are bunuri cu proces verbal de predare primire pt garantie, firma are datorii de 28.000 lei pe ... (vezi toată discuția)