Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiuni parti sociale/schimbare administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiuni parti sociale/schimbare administrator

in cazul cesiunilor de parti, cand unul din asociati este si administrator, ce este de facut?
cum se poate descarca de marfa?
cum poate fi sigur ca se va plati la timp , B.O. , semnate de el?
ce acte trebuiesc incheiate, ca sa nu mai aiba nici o raspundere, dupa cesiunea partilor?

in asteptarea unui raspuns
Raspunderea personala pentru fapte de natura penala , contraventionala ramane in termenul legal de prescriptie si dupa ce partile sociale s-au cedat.
ok, dar daca la momentul cesionarii, toate actele firmei sunt ok. dar sunt semnate B.O. cu o anumita data (dupa cedare), ce pot face?
pot face un proces de predare-primire catre noul administrator in care acesta se obliga sa plateasca aceste bilete la ordin?
Inafara actelor cerute de lege in cazul unei cesiuni de parti sociale ( contract cesiune, act aditional la actul constitutiv, inregistrarea la registrul Comertului), intre cele doua parti se pot perfecta orice alte acte , potrivit intelegerii partilor precum si acel proces-verbal de predare-primire a documentelor contabile.
In situatia prezentata de dvs., biletele la ordin vor trebui onorate de pers. care a preluat societatea, raspunderea apartinandu-i in totalitate.