avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate NIKNIKO

Activitate NIKNIKO

Răspuns la discuția Succesiune
va rog am nevoie de ajutor , ma poate ajuta cineva
Răspuns la discuția Succesiune
Buna ziua, ma puteti ajuta cu niste lamuriri? Trebuie sa deschid eu succesiunea cu partaj ca sa pot avea castig de cauza? As vrea sa o pot inaltura de la succesiune pe sora mea , care se tot bate cu pumnul in piept ca oricum are de drepturi si ea care chiar nu a participat cu nimik sau trebuie sa o las pe ea . Credeti ca as putea sa castig , pentru ca asta i-mi doresc indiferent de costuri
Răspuns la discuția Succesiune
buna seara,am cam aceeasi intrebare si acum dupa ce tatal meu a decedat acum trei saptamani. urgent este sa-mi spune-ti ve rog daca se poate cine trebuie sa deschida succesiunea la tribunal eu sau ea .Eu i-am spus ca momentan nu sunt dispusa sa facem succesiunea, ca sa am eu castig cu partajul trebuie sa deschid eu nu?? Va rog astept un raspuns urgent si un avocat care sa ma ajute urgent tel meu este 0763 897 848
buna ziua, satul meu a lucrat cateva luni(3) pe un santier cu un angajator fara forme legale de munca ,acesta ia spus ca-i va face si a ramas doar o promisiune. Acum o luna nu ia platit o jumatate de salariu pe motiv ca nu are bani deorece el a facut contract cu nu stiu ce inginer care la randul sau a facut contract cu un domn grec.
Acest ultim domn mentionat mai sus nu mai are sau nu mai vrea sa-i plateasca inginerului lucrarea facut din care angajatorul sotului meu ar avea de luat o sum de aproximativ 20000 ron. Pe noi toate aceste intortocheri ale angajatorului nu ne intereseaza ,numai ca nu vrea sa-i plateasca sotului restul de bani
Intrebare daca il denuntam la politie, ITM ,crede-ti ca am obtine ceva??? si cam cat ar dura asta??
Multumesc astept raspuns neaparat
Răspuns la discuția Succesiune
Buna ziua, pot sa-mi donez toate bunurile copiilor mei minori si inclusiv drepturile la succesiune??
In cazul in care deschide sora mea succesiunea aceasta donatie se mai tine cu mine sau cu copii mei?? astept raspuns urgent
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Succesiune
multumesc mult
Răspuns la discuția Succesiune
va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns
daca eu vreau sa o dau in judecata pe sora mea pentru ca ea nu a participat cu nimik la modernizarea proprietatii care face parte la succesiune ,si nu mai am toate actele si facturile dar pot dovedi cu martori si inclusiv ea si tatal meu ca nu pot minti in fata legii , crede-ti ca am vreo sansa sa castig??
Răspuns la discuția Succesiune
buna ziua, daca facem succesiunea dupa ,mama acum , tata poate cat este in viata sa-si imparta dreptul lui copiilor in mod egal?/ si cat timp dureaza partajul succesiuni in acest caz si cam la ce suma se ridica . multumesc
Discuție MOSTENIRE
buna ziua, dupa moartea mamaei sora si tatal meu vrea sa facem succesiunea dupa 2 ani.
daca sora mea nu a stat mult timp la adresa propietatii pe care urmeaza sa o impartim si nici nu a contribuit cu nimik la modernizarile locuintei si implicit spatiului ramas (eu am investit foarte mult) pot contesta sau a cere ceva in plus in momentul efectuarii succesiunii???
Discuție Succesiune
BUNA ZIUA, DACA SORA MEA A FOST MULTI ANI PLECATA DIN CASA PARINTEASCA SI ACUM DUPA MOARTEA MAMEI VREA SA FACEM SUCCESIUNEA(TATA TRAIESTE) SI NU A CONTRIBUIT CU NIMIK LA IMBUNATATIREA SI INTRETINEREA CASEI SI A TERENULUI PE CARE ESTE PROPIETATEA IN CONTEXTUL IN CARE EU AM INVESTIT FOARTE MULT LA MODERNIZAREA CASEI ARE TOT ATATA DREPT CAT SI MINE???