Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reclamatie angajator
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reclamatie angajator

buna ziua, satul meu a lucrat cateva luni(3) pe un santier cu un angajator fara forme legale de munca ,acesta ia spus ca-i va face si a ramas doar o promisiune. Acum o luna nu ia platit o jumatate de salariu pe motiv ca nu are bani deorece el a facut contract cu nu stiu ce inginer care la randul sau a facut contract cu un domn grec.
Acest ultim domn mentionat mai sus nu mai are sau nu mai vrea sa-i plateasca inginerului lucrarea facut din care angajatorul sotului meu ar avea de luat o sum de aproximativ 20000 ron. Pe noi toate aceste intortocheri ale angajatorului nu ne intereseaza ,numai ca nu vrea sa-i plateasca sotului restul de bani
Intrebare daca il denuntam la politie, ITM ,crede-ti ca am obtine ceva??? si cam cat ar dura asta??
Multumesc astept raspuns neaparat
Se poate depune la ITM o sesizare privind neincheierea c.i.m. de catre angajator si , totodata, pentru neplata salariului pentru perioada lucrata ...

ITM-ul va constata cele sustinute de sotul dvs sau nu si va dispune masurile legale .. aveti grija ca, munca la negru este sactionata atat in dauna angajatorului, cat si a persoanei care a prestat munca fara incheierea unui c.i.m.

Art.260 C.mun. dispune:
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
......
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
......

(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....