avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1597 soluții astăzi
Forum Activitate hmcs2004

Activitate hmcs2004

Discuție Plata poprire
A sosit pe adresa firmei, o Instiintare de proprire din salariul unui angajat.

Unde se cere proprirea de sume, asupra salariului angajatului, pana la concurenta sumei de xx lei, reprezentand creanta conform titlului executoriu.
Anexeaza in copie :
- titlul executoriu, insa acest titlu este un Proces verbal de la Biroul Executorului Judecatoresc , privind Actualizarea cheltuielilor de executare, care are titlu executoriu,
- si contractul de credit dintre Banca si Angajatul firmei

Nu exista anexata Hotararea Judecatoreasca

Firma este obligata sa faca in astfel de conditii , proprirea de la Angajat ?

Răspuns la discuția CASS pentru PFA
Stimata Dna !

Am fost si mi s-a replicat ca Finantele inca Nu au reusit tehnic, sa faca calculul in SISTEM
pentru CASS-ul aferent .
O firma are ca obiect de activitate Laborator de tenica dentara cod caen 3250 Fabricarea de dispozitive , aparate si instrumente medicale si stomatologice, ,
care este o activitate scutita de TVA , si deci firma este Neinregistrata dpv al TVA.

In cazul unui import de aparatura medicala, platind TVA-ul in vama de 09 sau 24% ( ex proteze sau proteze dentare),
poate cere de la Fisc, rambursarea tva-lui platit ?

Comisionarii vamali spun ca firma poate depune Decontul special de TVA D301
insa am gasit si opinii ca tva-ul nu se recupereaza ci devine componenta a pretului de cost ca la orice firma Neinregistrata in scop de tva
( de ex cei cu Cifra Afaceri sub 35000 EUR )

Ma puteti lamuri ? specificand si articolul din Cod Fiscal , care stabileste acest drept sau il interzice ?
Discuție CASS pentru PFA
Am un PFA pentru activitati economice
Am depus pentru anul 2013, Declaratia 200 si pentru acest an, Declaratia 220
Fiscul a trimis decizie de impunere doar ptr Impozitul pe Venit
Pentru CASS aferent, insa n-am primit nici o instiintare
Ce pot sa fac sa stiu nivelul CASS-lui, si sa-l platesc cat mai repede, desi finantele era obligat sa trimita o decizie si in acest scop

Sunt pasibil de penalitati , in conditiile in care n-am primit Decizie de impunere pentru CASS ?
Suntem o societate, dintr-un grup
Exista doi asociati, din tari diferite, unul cu 99%, celalalt cu 1%
Din punctul lor de vedere ar fi totul ok, in AGA si-ar da acordul, ca douar unul sa ia dividende, celalalt nu.
Legal putem distribui dividend, doar ptr unul dintre ei ?
Exista vreo prevedere, care ar impiedica distribuirea de dividende, doar catre unul dintre ei?