Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CASS pentru PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CASS pentru PFA

Am un PFA pentru activitati economice
Am depus pentru anul 2013, Declaratia 200 si pentru acest an, Declaratia 220
Fiscul a trimis decizie de impunere doar ptr Impozitul pe Venit
Pentru CASS aferent, insa n-am primit nici o instiintare
Ce pot sa fac sa stiu nivelul CASS-lui, si sa-l platesc cat mai repede, desi finantele era obligat sa trimita o decizie si in acest scop

Sunt pasibil de penalitati , in conditiile in care n-am primit Decizie de impunere pentru CASS ?
Persoanele fizice autorizate datoreaza o contributie la sanatate de 5,5%. Baza de calcul difera in functie de modul de impunere a PFA - in sistem real sau pe baza normei de venit. Astfel, baza de calcul poate fi:

pentru impunerea in sistem real - Venitul net anual realizat exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale (diferenta dintre totalul veniturilor incasate si cheltuielile efectuate in scopul realizarii acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentand contributii sociale)

acesta a fost un extras de aici:

www.avocatnet.ro/content/art...

Platile de fac trimestrial, pana la 25.03, 25.06, 25.09 si 15.12.
Din pacate, sunt si penalizari pentru neplata la termen.
De ce nu va duceti la inspectorul de care apartineti? Il puteti intreba precis, va face calculele pe loc.
Stimata Dna !

Am fost si mi s-a replicat ca Finantele inca Nu au reusit tehnic, sa faca calculul in SISTEM
pentru CASS-ul aferent .
Imi pare rau, in judetul in care sunt eu calculeaza foarte repede cand au de luat bani ...

La inceputul anului trebuia sa depuneti si Declaratia 600 privind venitul asigurat la sistemul public de pensii. Minimul este 242 sau pe acolo . Sa inteleg ca pe acesta l-ați platit sau ca nu este cazul, daca sunteti angajat cu contract de munca. in alta parte.

Nu ati primit de la Finante formularul 260 privind platile anticipate? In el sunt scrise toate impozitele si taxele pe care trebuie sa le platiti (impozit 16%, CAS, CASS) Se trimit prin posta, ar fi trebuit sa il primiti de mult. Intrebati de acest formular.

Dar Formularul 250 - regularizarea pentru 2013 - l-ați primit?

Nu ramane decat sa calculați dvs. 5,5% din venitul stipulat in declaratie la inceputul anului si sa platiti macar partial, sa nu se interpreteze ca nu l-ati platit sau nu ati vrut sa-l platiti. Regularizarea se va face mai tarziu.
Elena Perianu, Traducator autorizat