avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate Galaa

Activitate Galaa

Răspuns la discuția plantatii de langa gard
Va multumesc. Eventual puteti sa-mi spuneti mai exact unde sa ma duc (ce oficiu)?
Buna seara,
As dori sa va intreb la cine sa apelez in cazul in care vecinul meu are vita de vie (de aprox. 5-6 m inaltime) chiar langa gard, chiar si pe partea noastra si ne tine umbra, cad frunzele etc. si as dori sa o mute la o distanta stabilita de lege (0.5 m sau 2 m ???). Problemele de acest fel se reclama la primarie sau la judecatorie? Mentionez ca via si florile de langa gard sunt acolo de foarte mult timp (>30 ani), doar ca pana la acest moment am tolerat si acest lucru impreuna cu altele mult mai "urate" (furt din curtea noastra etc. etc. etc.).
Va multumesc!!
Răspuns la discuția reparare gard comun
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Am o problema cu un vecin care a anuntat verbal ca vrea sa repare gardul ce desparte proprietatile noastre. Desi i-am spus ca momentan nu putem sa investim bani in acesta, deoarece avem alte prioritati si gardul vechi era intreg, el l-a refacut singur fara a ne mai consulta parerea in ce priveste materialul sau pretul acestuia, ne mai vorbind de partea estetica. Ulterior am primit o notificare trimisa prin executor judecatoresc prin care ne ameninta ca ne da in judecata daca nu contribuim cu o anumita suma de bani pe care nici macar facturi nu am vazut. Ce sanse am daca ma da in judecata? (Articolele 584 si 600 din codul civil le-am citit, dar ceea ce nu inteleg cum poate decide el singur cand si din ce suma poate el sa refaca gardul. Poate sa ma oblige sa platesc jumatate din gard daca-l face din marmura?)
Va multumesc mult pentru raspuns!