Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reparare gard comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reparare gard comun

Buna ziua,
Am o problema cu un vecin care a anuntat verbal ca vrea sa repare gardul ce desparte proprietatile noastre. Desi i-am spus ca momentan nu putem sa investim bani in acesta, deoarece avem alte prioritati si gardul vechi era intreg, el l-a refacut singur fara a ne mai consulta parerea in ce priveste materialul sau pretul acestuia, ne mai vorbind de partea estetica. Ulterior am primit o notificare trimisa prin executor judecatoresc prin care ne ameninta ca ne da in judecata daca nu contribuim cu o anumita suma de bani pe care nici macar facturi nu am vazut. Ce sanse am daca ma da in judecata? (Articolele 584 si 600 din codul civil le-am citit, dar ceea ce nu inteleg cum poate decide el singur cand si din ce suma poate el sa refaca gardul. Poate sa ma oblige sa platesc jumatate din gard daca-l face din marmura?)
Va multumesc mult pentru raspuns!
Daca el poate demonstra ca a achizionast materialele si a platit singur lucratorii pentru constructia gardului comun si, totodata, poate sa demonstreze ca v-a consultat inainte, are dreptul sa ceara fie pe cale amiabila, fie pe cale judecatoreasca, sa suportati costul a 1/2 din cheltuiala efectuata.
desigur, daca gardul nou construit e din marmura :D, atunci puteti sa va aparati, explicand instantei ca era suficient si un gard obisnuit, cheltuielile voluptorii trebuind inlaturate.
Multumesc pentru raspuns!