Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conturbare de posesie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conturbare de posesie

Buna ziua,

Am o problema cu unul din vecini!Anul trecut m-a rugat sa-l las sa darame gardul de hotar construit din caramida cu pretextul ca-l reface la loc! (cu caramida noua....gandeam eu atunci!)
Eu credula i-am dat voie, insa spre surprinderea mea el nu mai vrea sa-l refaca pe vechea granita ci mi-a luat din curte 7 m.
Am avut rabdare, insa acum cu tupeu imi arunca ca gardul va ramane unde este ca el are bani si imi arata ca va castiga in istanta!
Ce am de facut?Am noroc ca pot demonstra cu poze pentru ca am facut poze innainte de a darama gardul!
Multumesc anticipat!
Formulati o actiune in granituire+revendicare - art. 584+480 c.civ.
se poate citi online aceasta lege?

mihai
[ link extern ] /
persanul, utilizator
Exista termen?momentan eu nu pot deschide actiunea iar fapta s-a petrecut in 2010 in luna mai-iunie.......iar pe vecin inca nici nu stiu cum il cheama fiind cetatean german!