avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1573 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela mir

Activitate Mirela mir

Scuza-ma ,,ynocentta,,tu facusei referire sa merg la Ambasada Spaniei in Romania,,,UF!!! Eu fusesem in Spania la Consulatul Roman,,la el faceam referire cand am vorbit despre faptul ca foarte greu am reusit sa obtin un certificat romanesc de deces.
Da,sotul meu era legal in Spania,avea drept de munca ,lucra cu acte in regula la o o discoteca , dar la locul unde a murit nu avea contract,deoarece era o slujba temporara,mai bine spus ,era pe termen de o saptamana ,cam cat tineau acele petreceri ale orasului.Contractul cu discoteca era si el mai mult formal,propietarii discotecii cotizand doar doua ore pe zi,deci neavand minimul cotizat pentru a obtine pensie de urmas. . Propietarul discotecii in aer liber(unde a murit),nu cea care avea contractul de munca,nu a recunoscut ca muncea acolo.A mers la Inspectoratul de Munca si a declarat ca el nu are nici o vina ,,ca sotul meu nu lucra acolo...Avocatul meu a dus declaratiile martorilor facute la politie,din care reiesea ca acolo lucra sotul meu,insa cum numele martorilor erau acoperite,datorita secretului de sumariu,inspectorul de munca a cerut sa vina baietii(martorii) sa declare personal,,,,au tot lungit programarea pana au plecat cei doi baieti martori din zona ... Asa ca in final ,nici acolo n-a fost mai usor de rezolvat problema. Propietarul discotecii in aer liber (unde a murit) nici macar nu mi-a dat un telefon,,ce sa mai vorbim ca si-ar asuma vreo raspundere,sau vreun ajutor...
Sunt profund dezamagita de sistemul juridic spaniol. Simt ca ma lupt cu morile de vant.....
Sotul meu era sportiv,,a calificat Romania pentru Olimpiada de la Sidney.Pemiteti-mi sa nu spun sportul practicat.
Multumesc mult pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns!
Multumesc frumos pentru sfat! Dar sincer ,nu prea am incredere in autoritatile romane de acolo,,,pentru a obtine un certificat de deces romanesc, am fost de 5 ori la ei,,,iar raspunsul refuzurilor anterioarelor incercari de a obtine acel document a fost ca,,nu am cerut expres certicatul,,..... Banalitate maxima!Este putin probabil ca vor fi promti sau intelegatori in probleme si mai complicate,insa ,trebuie incercata si acesta varianta..
Poate cineva sa-mi spuna cate ceva despre decizia judecatorului? asa ,,macar ca o discutie,,, Poate nici el nu are clar cine a fost cel care a infipt cutitul,insa cunoscand,,,PERSONALITATILE,recunoscuti de martori, care au provocat scandalul,,,chiar trebuie sa-i lase liberi???
In cazuri similare,,cam ce sentinta se da la noi ?
Am o problema foarte delicata... Sotul meu a fost ucis pe 18 august 2007 in Granada,Spania. Lucra ca sef de securitate intr-o discoteca,iar in paralel mai lucra si la securitatea unor discoteci in aer liber pe timpul ,,fiestelor,, sarbatorilor orasului sa -i spun de-o forma,unde a si fost si omorat prin injunghiere de un cetatean rom spaniol (erau 7 in grupul agresorilor).Conflictul incepuse o seara inainte ,cand un coleg nu a permis intrarea in discoteca a unui minor de etnie roma. Urmatoarea seara au revenit mai multi sa ceara,,socoteala,,portarilor discotecii.Sotul meu a vrut doar sa aplaneze conflictul ,in momentul cand un coleg a fost trantit la pamant,atunci agresorul l-a injunghiat pe el mortal.
Problema este ca dupa 3 ani ,faptasii sunt liberi.Au stat cativa dintre ei inchisi o luna ,dupa care au fost eliberati ,din lipsa de probe.Desi erau sute de persoane ,,,se pare ca nimeni n-a vazut nimic.In primele declaratii,facute la politie, martorii au declarat fiecare ce-au vazut,dar nimeni n-a vazut momentul injunghierii,pentru ca atentia lor era atintita asupra colegului trantit la sol,iar cei care au vazut cate ceva mai clar,au schimbat declaratiile mai tarziu,de teama agresorilor care faceau presiuni asupra lor.
Au fost luate probe ADN ,iar rezultatul a fost neelucidant,adica , cum intre sotul meu si agresori nu a fost o lupta ,problele nu relationau agresorii cu crima..Sotul meu a intrevenit cand a vazut ca unul dintre agresori pregatea un cutit sa-l injunghie pe prietenul lui ,insa in intoarcere a fost el injunghiat.Agresorii au fugit imediat.
Concluzia : Judecatorul a spus ca v-a inchide procesul din lipsa de probe,,,cel putin asta mi-a spus avocatul din Spania. Ma ingrozeste acest gand! Ce nu inteleg este ,cum pot sa ramana agresorii liberi ,cand martorii i-au identificat la runda de recunoastere,cum ca au fost acolo ,cum ca au provocat scandal,din care a rezultat un mort,chiar daca martorii nu au vazut exact momentului injunghierii,,dar tinand cont ca erau doi dintre agresori langa el ,,in momentul cand el a cazut ranit cu mana pe piept ,se presupune ca a fost unul dintre cei doi.

Cineva ma poate orienta in ce directie sa mai incerc sa caut dreptatea...???
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Sa speram ca nu se va intampla nimic pana pe 27 martie cand se implinesc cei 3 ani si se va prescrie totul.....
Da, data de 27 martie reprezinta ziua cand hotararea a ramas definitiva.
Nu ,el n-a cerut executarea hotararii judecatoresti,iar apartamentul nu se doreste a fi vandut in viitorii ani.
Multumesc frumos pentru raspuns amandurora!
Buna seara!
Am o prietena care a divortat si a facut partajul acum trei ani (se implinesc pe 27 martie).I s-a stabit ca trebuie sa plateasca o sulta sotului ei,pentru ca a decis sa ramana in casa,ea insa a ramas cu doi copii in intretinere si nu are posibilitate sa-i dea acesti bani. Sotul ei nu este in tara,asa ca nu i-a cerut nimic pana acum.Intrebarea mea este,,,daca dupa cei trei ani de la partaj,cand prescrie acest drept,sotul ii mai poate cere acea suma de bani de vreo forma sau daca ea mai are vreo obligatie fata de el in acest sens?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!