avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate mirelacorjos

Activitate mirelacorjos

Am schimbat numele PFA-ului insa mai am o intrebare. Trebuie sa schimb seria chitantelor si facturilor sau pot folosi seria pe care o aveam inainte de schimbarea numelui? De asemenea, pot merge in continuare cu numarul chitantelor si al facturilor sau incep de la 1?
Răspuns la discuția schimbare PFA prin casatorie
Eu sunt in aceeasi situatie cu PFA-ul. Am fost la Registrul Comertului si am depus actele pentru schimbarea numelui in urma casatoriei. M-a costat totul 160 ron. Urmeaza sa nasc in luna mai, iar atunci voi suspenda activitatea. Sper sa-ti fi fost de folos.
Multumesc mult pentru promptitudine :)
Sunt in aceeasi situatie cu Petruta. Am infiintat PFA-ul, apoi m-am casatorit. Am cateva intrebari.
1.Trebuie doar sa fac o cerere pentru actualizarea numelui sau procedura e mai complicata?
2.Daca schimbarea numelui presupune niste cheltuieli, sumele respective le pot trece la cheltuielile PFA-ului?
3. Dupa schimbarea numelui trebuie sa schimb registrul de casa, registrul de incasari-plati, registrul unic de control sau le pot folosi pe cele cu numele vechi?
Multumesc mult