avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate simona karina

Activitate simona karina

Răspuns la discuția drepturile angajatului
sa imi dau demisia ar fi ultima solutie ar fi ca si cum s-ar mai adauga inca unul pe acea lista lunga a celor care ii lasa sa faca de vor acestor ..... as avea eu cuvinte ptr ei dar ma aptin
Răspuns la discuția drepturile angajatului
colegilor mei vorbesc si ei dar lor le este frica sa vorbeasca in cauza sunt eu pentru ca stiti m-am saturat de insulte de abuzurile in functie a sefului de atelier ( roman) tind sa cred ca capul rautatilor sunt aceasta conducere romana ca patronatul .... cred ca este consiliat de acesti oameni care urmarind sa fie vazuti mai bine sau in schimbul unor comisioane isi permit sa se comporte asa
in urma cu 2 zile am discutat cu contabila prin telefon despre plata concediului de odihna care nu sa facut nici mie nici colegilor mei care au fost in concediu in luna august si nu si-au vazut banii pe acele zile de concediu
si aceleasi raspunsuri ce bani vreti, au fost calculati in salar etc ceea ce e aberant
iar in cazul in care nu sunt prezent intr-o sambata se imputa 100 ron din salariu lege interioara a firmei ....
Răspuns la discuția drepturile angajatului
daca as intenta un proces impotriva lor in cazul in care nu se ajunge la o intelegere ....ar avea de suferit ceilalti colegi ?
Răspuns la discuția drepturile angajatului
are peste 150 de angajati dar nu este sindicat din pacate iar cu ITM eu stiu ce sa zic poate se vor spala pe maini cumva iar eu voi avea de suferit intr-un fel sau altul...
buna ziua as dori sa va prezint problemele pe care le intampin la munca si as dori un sfat din partea dv, sunt angajatul unei societati straine dar conducerea societatii este romana. Sunt angajatul acestei firme de un an si doua luni si din luna februarie2012 ni sa adus la cunostinta ca trebuie sa stam peste program adica inainte lucram 8 ore acum insa din februarie lucram 10 ore care in primul rand nu au fost trecute in contractul individual si nici negociate in vreun fel si pe deasupra suntem obligati sa muncim si in zilele de sambata 6 ore ,inainte vroiau toate sambetele acum ca m-am mai impotrivit sambetele sunt doar 2 pe luna dar sunt sub observatie non stop si asteapta un mic motiv de a i-mi desface contractul de munca tin sa precizez ca suntem platiti per bucata daca bine zic asa si la sfarsitul lunii tot ce se realizeaza se imparte per ore cum vor ei si acela este salariul dar in contract este doar 720ron ,daca nu avem ce sa facem in cele 10 ore suntem obligati sa stam acolo dar si sa ne gasim ceva de lucru nu cumva sa ne vada seful ca stam . si ar mai fi insulte,abuzuri in functie etc .Eu consider ca drepturile mele ca si angajat si ca om au fost incalcate fara nerusinare fiind ca daca nu vreau sa stau la ore suplimentare mi se spune ca pot pleca cu totul , daca nu merg sambata nu am ce cauta la serviciu de luni se fluiera dupa noi ca si cum am fi o turma de oi cu un cioban insultele sunt de diferite feluri,felul in care suntem tratati lasa de dorit dar fiecaruia dintre noi ne este frica pe undeva ca daca ii denuntam sau facem ceva impotriva acestei asupriri vor lua masuri si ne vor concedia si de aceea va cer niste sfaturi ,eu deja sunt acea oaie neagra pentru ca eu am mai avut si in trecut cateva divergente legate de aceste aspecte si tin sa mai mentionez ca si banii care mi se cuveneau dupa munca depusa se imputineaza luna de luna ca poate asa voi pleca eu fara probleme ,chiar si cu banii de concediul de odihna sunt probleme se uita de ei si daca le aduc aminte se uita urat.... Spuneti-mi va rog ce sa fac dati-mi va rog un sfat ,o indrumare ca altfel nu va merge mai bine in aceasta tara eu am o fetita de 2 ani jumate si ma gandesc deseori la ce viitor vor avea acesti copii daca nu luam atitudine si refuzam sa ne facem dreptate doar pentru frica ca vom ramane fara un loc de munca ,multumesc Marius.:oops:
buna ziua as avea o intrebara referitor la plata concediului prenatal si postnatal in conditiile in care mentionez ca eu sunt angajata la o firma dar imi platesc eu darile catre stat fiind o conventie intre mine si angajator ... ei bine eu am nascut in luna ian 2010 si sunt in concediu prenatal din 1 .12. 2009iar in concediu postnatal din 27. 01.2010acum angajatorul mi-a spus ca eu ar mai trebui sa-i dau inca 400 ron pe lunile ian si feb as vrea sa stiu daca plata concediului fiind de 85% din salar bani care firma trebuie sa-i primeasca ulterior de la stat pe langa acesti 85% pentru fiecare luna in parte eu mai trebuiie sa mai adaug cate 200ron ptr fiecare luna in parte stiind ca acei 85% se ridica din sal minim pe economie undeva la 450 ...500 roni iar eu pentru fiecare luna inainte de concediu ii plateam 350 roni si as mai vrea sa stiu daca din banii primiti de firma de la stat ei mai trebuie sa plateasca darile salariatului catre stat sau acelea sunt deja platite din cei 85%