avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate daneoana

Activitate daneoana

Buna ziua

Am o mica sugestie...daca mi se permite

La inregistrarea avansului sa folosim 232
%=404
232 valoarea fara TVA a avansului prevazut in factura
628 valoarea comisionului de administrare fara TVA prevazut in factura
4426 TVA corespunzator avans
4426 TVA corespunzator comision

apoi facem inregistrarea 167=232 cu aceeasi valoare fara tva a avansului
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema : la partaj au fost luate in calcul 2 bunuri : o masina si un dar de nunta (o suma de bani), masina i-a fost data lui, iar eu am ramas cu darul de nunta +o mica diferenta. Problema este ca eu nu sunt in posesia acestui bun deoarece acest dar de nunta s-a constituit intr-un depozit si a fost "papat" de catre el, eu neefectuand nicio operatie pe acel cont, conform adresei bancii.
CUM POT INTRA IN POSESIA LUI ?
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
in acest nou proces bazat pe imbogatirea fara just temei trebuie platita taxa de timbru?
ma gandeam ca daca nu exista articole de lege, atunci as putea sa ma reprezint singura pentru a-mi apara interesele macar acum pe ultima suta de metri :(
Pai da ii puteam ridica si eu, dar asta e problema ca nu i-am ridicat si daca ii ridicam erau ai mei, prin hotararea care s-a dat. Dar adresa bancii spune clar ca nu i-am ridicat eu ci el, care nu avea dreptul, hot nenorocit!
am vreo sansa sa incerc sa ma reprezint singura...si cam pe ce articole din legi va bazati cand spuneti sa incerc un nou dosar?
la politie nu am sansa nu..?:(
ps: la procesul bazat pe art 281 (lamurirea dispozitivului) nu am platit taxa de timbru
Ma gandesc ca acesti bani nu pot sa-i iau din alta parte (ex: mos craciun, iepurasul de pasti) decat de la partea implicata in proces ori daca nu-s in posesia mea, fapt ce am demosntrat cu adresele de la banca, atunci sunt in posesia lui, ca doar nu sunt la alta persoana sa ma duc sa-i iau de la ea!
trebuie sa fie o portita prin care sa pot recupera banii astia, eventual ...plangere la Politie?!
cum puteam sa cer obligarea lui la plata din moment ce banii erau in contul la care aveam si eu acces? problema e ca a ridicat toti banii, conform adresei bancii, pana cand hotararea a devenit irevocabila. nu s-a specificat clar de unde iau acesti bani si de aia s-a intentat proces pe motivul art 281.
"judecatoarea a numit expert pentru evaluarea auto, aratarea criteriilor de evaluare si propuneri de lotizare" -citat din hotarare - de asta va spun cand a propus lotizarea de mai sus a tinut cont ca masina e in posesia lui iar darul de nunta in posesia mea....dar acest lucru nu l-a aflat de la mine deoarece acest "expert " a facut in asa masura incat mi-a trimis convocarea la evaluare dupa ce se efectuase evaluarea (data constatarii bunurilor este anterioara datei de pe recomandata) adica de 2 ori furata....:( iar cand l-am sunat si i-am atras atentia ca nu am fost convocata din timp a inceput sa ma injure si mi-a inchis telefonul...
Cine a propus lotizarea? nu a propus-o expertul? deci el a constatat existenta lui si in posesia cui este aceasta suma. putea f simplu sa i-o dea lui si mie masina...daca se trezea nemernicul fara masina? cum m-am trezit eu fara bani...ma dadea pe mana politiei? sau nu....
Spuneati ca puteam face apel....ce atacam in sentinta? ce aspect?

Va multumesc pentru rabdarea cu care urmariti acest subiect!
Eu am cerut sa se ia la masa de partaj si acesta suma de bani de care si el mentioneaza ca a existat, dar care a fost cheltuita!! dar martorii mei si ai lui confirma faptul ca aceasta suma exista si s-a obtinut din nunta! de aceea judecatoarea a luat-o la masa de partaj si expertul in raportul de expertiza!! dar oare nu trebuia s-o verifice ca exista?!! -de expert vorbesc! asa cum a constatat ca exista masina in posesia lui -ca doar in prezenta lui a evaluat-o...pe mine m-a exclus de la expertiza trimitandu-mi recomandata dupa data efectuarii expertizei
Cert este ca s-au luat la masa partajabila 2 bunuri : masina si acest dar de nunta. nemernicul a ramas cu masina dar si cu darul de nunta.
sub ce motiv sa fac apel? bunurile erau impartite in 2 parti egale...fiecare cu partea sa....iar eu nu am putut sa intru in posesia partii mele pentru ca la momentul cand sentinta a ramas irevocabila nu mai erau acesti bani in cont sau oriunde altundeva ..sub saltea, la ciorap....
citez din hotarare : "dispune omologarea raportului de expertiza intocmit de Pletea Lucian, in varianta I de lotizare si dispune atribuirea bunurilor astfel :
lotul 1 : in valoare de 21000 -reprezentand cota de 1/2 - i se atribuie reclamantului, care primeste fizic in lot autoturismul in valoare de 33 000.
lotul 2 : in valoare de 21000 - reprezentand cota 1/2 - se atribuie paratei, CARE PRIMESTE SUMA DE 9000 LEI (darul de nunta). parata primeste sulta de 12000 de la reclamant."
La prima instanta nu am cerut sa mi se atribuie bunul, ci doar am cerut sa se ia la masa de partaj, atribuirea bunurilor a fost hotarata de judecatoare., iar eu stiind ca am acces la acei bani, am asteptat sa devina irevicabila sa pot sa-i ridic...

La ce hotarari va referiti? pot sa le aduc pe toate si sa va citez din ele : la cea din procesul de partaj sau la cea din procesul de lamurire a dispozitivului?

Va multumesc pentru timpul acordat in aceasta problema!