Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obtinere bun din partaj, faptic
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obtinere bun din partaj, faptic

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema : la partaj au fost luate in calcul 2 bunuri : o masina si un dar de nunta (o suma de bani), masina i-a fost data lui, iar eu am ramas cu darul de nunta +o mica diferenta. Problema este ca eu nu sunt in posesia acestui bun deoarece acest dar de nunta s-a constituit intr-un depozit si a fost "papat" de catre el, eu neefectuand nicio operatie pe acel cont, conform adresei bancii.
CUM POT INTRA IN POSESIA LUI ?
Il executati pe el...cereti instantei, daca mai sunteti la fond, sa va contitutie un drept de retentie asupra masinii pana la intrarea dvs in posesia banilor.. daca nu, faceti recurs si aratati ca sunteti in imposibilitate de a intra in posesia acelui bun si a diferentei fapt pentru care solicitati masina