avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate nicovero

Activitate nicovero

Răspuns la discuția vanzare cladire , tva dedus
Multumesc celor ce mi-au raspuns.Mai am o intrebare.
Daca procedez la ajustarea de tva , cum trebuie platit tva - ul (17/20) , esalonat in fiecare luna timp de 17 ani ,sau tot o data?
Am construit o cladire , pv de receptie fiind la 30.12.2009 , dar inregistrata in contabilitate la 01.01.2010,acuma doresc sa o vand.
Mentionez ca am dedus tva de la facturile de materiale si manopera constructorilor.
Va rog sa-mi spuneti daca facturez cu tva in cazul asta sau este fara tva?
Va multumesc inca o data.Acum rasuflu usurata , tinand cont de ce amenzi sunt pentru aceasta declaratie.
Multumesc mult .
Si daca nu sunt prea insistenta mai intreb- Firma italiana nu a declarat facutra de avans ca si achizitie pt.ei, spunand ca la ei nu se declara avansul .E problema lor , asa-i?
Livrarea care are loc in ian.2010 (7000 euro),este mai mica decat avansul din sept.2009 (15000 euro) , urmand si alte livrari in luna febr.Eu in decl.390 ce o depun la ian.2010 mai trec ceva?Firma a emis factura pe cei 7000 euro .Trebuia sa faca si o stornare? Eu oricum va multumesc anticipat pt. bunavoinata de a-mi respunde.
Firma la care lucrez a emis o factura de avans catre o firma din Italia in luna sept. 2009.Mentionez ca a facut si plata la 3 zile, dar livrare efectiva a marfurilor (material lemnos) s_a facut in luna ian. 2010.
Intrebarea mea este daca am facut bine ca am trecut-o in decl.390 aferenta trim.III 2009? Daca am gresit ce solutii am.