Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura avans livrare intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura avans livrare intracomunitara

Firma la care lucrez a emis o factura de avans catre o firma din Italia in luna sept. 2009.Mentionez ca a facut si plata la 3 zile, dar livrare efectiva a marfurilor (material lemnos) s_a facut in luna ian. 2010.
Intrebarea mea este daca am facut bine ca am trecut-o in decl.390 aferenta trim.III 2009? Daca am gresit ce solutii am.
da, e bine ca ati raportat avansul in 390, corelat cu rd 1 din decont 300
Acum , la data livrarii efective veti inregistra diferenta de bani daca avansul a fost mai mic de 100% din valoarea marfii sau diferenta de curs intre data incasarii avansului si cursul din data livrarii efective , care va fi curs de la data declaratiei T2L .
Trebuie declarat si intrastat, pentru luna ianuarie, cu scadenta pina pe 15.02 , daca aveti depasire de plafon pentru livrari . Prag intrastat pentru livrari 900.000 lei

Multumesc mult .
Si daca nu sunt prea insistenta mai intreb- Firma italiana nu a declarat facutra de avans ca si achizitie pt.ei, spunand ca la ei nu se declara avansul .E problema lor , asa-i?
Livrarea care are loc in ian.2010 (7000 euro),este mai mica decat avansul din sept.2009 (15000 euro) , urmand si alte livrari in luna febr.Eu in decl.390 ce o depun la ian.2010 mai trec ceva?Firma a emis factura pe cei 7000 euro .Trebuia sa faca si o stornare? Eu oricum va multumesc anticipat pt. bunavoinata de a-mi respunde.
Dvs aveti o factura de avans emisa in sept 2007 pe 15000 euro si declarat asa in 390 si 300 .
Acum, din acea factura veti storna 7000, si veti emite factura de livrare propriu-zisa
La ian veti avea sold 8000 eur pe cont avans , declarat deja
Nu cred ca mai aveti ce declara pe ianuarie .
In jurnalul de tva pe coloana LIC va fi o suma cu plus, una cu minus, total zero.
Cursul valutar este conform :
(5) În cazul livrărilor intracomunitare de bunuri scutite de taxă conform art. 143 alin. (2) din Codul fiscal, cursul de schimb utilizat pentru determinarea în lei a bazei impozabile a taxei este cursul din data exigibilităţii taxei, astfel cum este stabilită la art. 1343 din Codul fiscal, indiferent de data la care sunt sau vor fi livrate bunurile.
Va multumesc inca o data.Acum rasuflu usurata , tinand cont de ce amenzi sunt pentru aceasta declaratie.
In luna iunie am facturat un avans de prestari servicii intracomunitare in suma de 10.000 eur curs 4.4801 (19.06.2013) suma de 44801 fiind declarata in 390 . Valoarea serviciului prestat este de 20.000 eur . La ce curs trebuie inregistrata factura finala avansul fiind incasat partial? Multumesc!