avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate monicajung82

Activitate monicajung82

Buna ziua! Vreau sa infiintez o sucursala pentru un ONG. Din ce am citit, e necesara hotararea AGA si depunerea declaratiei 061 la ANAF (avem sub 5 angajati). E necesar sa obtinem si acordul vecinilor pentru infiintarea sucursalei? Multumesc
Răspuns la discuția cumparare teren sub legea 18
Multumesc pentru raspuns! S-ar putea insa incheia vanzarea fara mentionarea termenului suspensiv? Adica sa finalizam intreg procesul acum? (al doilea notar zice ca da...)
Buna ziua! De curand am incheiat un antecontract pentru o casa aflata pe un teren care este dobandit prin constituire. Terenul a fost trecut in intravilan, dar notarul la care am facut antecontractul ne-a spus ca inca este sub interdictie de instrainare pana in 2013, motiv pentru care am prevazut o clauza in antecontract ca proprietarul sa ne vanda terenul cand expira interdictia. Insa, ulterior, am consultat un alt notar care ne-a spus ca se poate face vanzarea terenului deoarece acesta nu mai e teren agricol (este vorba de o suprafata de 160 mp), si in plus, legea 18 a fost modificata prin legea 247/2005, iar art. 1 de la titlul 10 din aceasta lege face referire la circulatia juridica libera a tuturor terenurilor private. Notarul a adaugat, ca, daca vrem sa fim mai siguri, poate adauga eventual in cvc un termen suspensiv pana in 2013, data la care vom deveni automat proprietarii terenului fara a fi nevoie de un alt cvc. Intrebarea mea este daca putem face aceasta tranzactie dupa spusele celui de-al doilea notar si daca exista riscuri de natura juridica pentru noi ca si cumparatori. Sau este mai bine sa ramanem cu antecontract pe teren si sa il cumparam efectiv in 2013?