Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sucursala ONG acord vecini
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sucursala ONG acord vecini

Buna ziua! Vreau sa infiintez o sucursala pentru un ONG. Din ce am citit, e necesara hotararea AGA si depunerea declaratiei 061 la ANAF (avem sub 5 angajati). E necesar sa obtinem si acordul vecinilor pentru infiintarea sucursalei? Multumesc
monicajung82, utilizator
Legislatia nu prevede ce anume trebuie sa verifice in concret ANAF - zice ca trebuie sa anexezi "actele doveditoare" referitor la acel sediu secundar. Unele organe fiscale se multumesc cu o copie certificata a unui conract de comodat sau inchiriere, altele cer si extras de Carte Funciara sau copie a actului de proprietate a celui care iti inchiriaza sau da in comodat spatiul. Am auzit si de cazuri rare in care au cerut acordul vecinilor si / sau asociatiei de proprietari, desi nu exista o baza legala expresa pentru a intra organul fiscal in asemenea verificari. Unele organe fiscale cer asa o dovada doar daca acel spatiu figureaza cu caracter locativ si in contractul de comodat sau inchiriere nu scrie in mod expres ca nu se vor desfasura acolo activitati cu publicul, cu membrii. care implica numar mare de persoane sau circulatie mare de persoane sau alte activitati care afecteaza caracterul rezidential al acelui spatiu. Si depinde desigur de ce activitati vrei sa desfasori in acel sediu secundar....