avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina Sanziana

Activitate Cristina Sanziana

buna ziua,am 2 fiice studente care in decembrie 2008 au cerut in instanta majorarea pensiei de intretinere de la tatal lor, pensionar. Incepand cu luna aprilie, ele primesc pensia stabilita, dar restantele de la data depunerii actunii, asa cum s-a stabilit in sentinta, nu o primesc. Am telefonat la of. de pensii din localitatea in care e tatal lor si mi s-a raspuns ca ei nu pot retine mai mult de 1/3din pensia lui.In anii trecuti, in situatii similare, fetele primeau restantele, cu conditia ca suma retinuta tatalui, sa nu depaseasca 1/2 din pensia lui . Mentionez ca diferenta pentru fiicele mele e de 1100roni , in total.Cum trebuie de procedat? Va multumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Multumesc pentru raspuns. Daca trimit fiicele mele o scrisoare la Administratia fiscala, li se va da un raspuns, sau trebuie sa ceara instanta?
Am 2 fiice studente care primesc pensie alimentara de la tatal lor, care este pensionar. adica 60 de ron una, iar cealalta 90 ron. Banii sunt trimisi de la oficiul de pensii din alt oras. Am aflat de curand ca el face parte din AGA , la un mare hotel., deci are venituri suplimentare pe care nu le-a declarat pana acum. Cum trebuie sa procedeze fiicele mele, pentru a avea o pensie alimentara mai mare, la procesul pe care il vor deschide, fiecare,? Presupun ca veniturile ar trebui cerute de tribunal de la Registrul comertului, sau de unde? Mentionez ca tatal lor nu le-a vazut de 10 ani si nu s-a interesat de ele. Ca face parte din AGA, au gasit intamplator un articol pe net. Va multumesc. Scuze ca am postat aici, nu am gasit topicul cu pensie alimentara