avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1853 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters128609

Activitate ContSters128609

Răspuns la discuția refuz de reangajare
Multumesc din suflet!
Va multumesc tuturor!
Asadar ei nu mai sunt obligati sa respecte art.72CM /75 CCM?Adica pot sa-mi refuze reintoarcerea pe fostul post ,corect?

Mangerul m-a sunat si mi-a spus ca s-a mai gandit si vrea sa revin dar de la 1mai,desi ei deschid la 1 aprilie,ca nu i s-a aprobat bugetul si ca nu-si permite mai devreme,insa stiu ca are angajat nou deja,acolo unde trebuia sa fiu eu.
E corect?Pote intre timp ii face noua societate si de aceea amana ,ca sa nu respecte legea.
Buna ziua,

Astazi am depus cererea de solicitare plata sal compensator,drepturi banesti la zi si plata preavizului neefectuat.
Tot in cerere am mentionat ca doresc sa ma intorc la fostul meu post,conf.CM si CCM,deoarece ,dupa concedierea colectiva,angajatorul isi redeschide societatea,la mai putin de 12 luni de la inchidere,insa mi s-a refuzat acest drept pe motiv ca am indraznit la un moment dat,dupa concediere,la o discutie cu managerul sa cer marire de sal la reintoarcere si sa cer plata sal care intarziase 3 sapt.
Directorul general nu mi-a dat nr de inregistrare cererii si mi-a spus ca el nu imi raspunde scris solicitarii mele de ce mi se refuza rintoarcere ca nu e fraier sa cada in capcana sa il am eu la mana cu ceva scris.Mi-a zis sa merg la tribunal direct ca amiabil el nu imi da nici un raspuns.
Ce pot face?sa ii trimit cerea si pe mail c a sa dovedesc ca i-am trimis-o,poate am nevoie la tribunal.
Apoi mi-a spus ca societatea care ne-a concediat are multe datorii si ca ei fac alta societate pe care o sa incadreze fostii angajati concediati,dar nu si pe mine .
Intrebarea mea este,daca ei infiinteaza alta societate,care are acelasi sediu,face aceeasi munca,cu fostii mei colegi ,reangajati,cum pot eu dovedi ca fosta societate,sub alt nume acum,imi refuza drepturile conf.art/72Cm,75 CCM?
Pot face ceva in acest sens?

multumesc!

Răspuns la discuția refuz de reangajare
Multumesc mult.Cred ca se incadreaza la concediere colectiva,deoarece societatea are peste 100 angajati si au fost concediati- cel putin din departamentul unde eu lucrez(este hotel si Spa,iar eu vb de Spa) -25 de angajati in decurs de 30 zile.
Este concediere colectiva?

Multumesc inca o data!
Răspuns la discuția refuz de reangajare
Stie cineva daca desi ar trebui conform legii sa fiu rechemata la munca si eu doresc acest lucru ,insa managerul afirma ca nu poate face acest lucru pentru ca i s-au impus reduceri de personal.Are dreptul sa faca acest lucru?Am dreptul sa cer explicatii,de ce mi se refuza mie intoarcerea,desi suntem 3 persoane in acel departament iar profesional managerul a spus ca nu are nimic sa-mi reproseze,ba dimpotriva.Pot sa solicit un alt post in cadrul societatii conform competentelor mele,mai ales ca am aflat ca doreste totusi sa faca 2 angajari in departament.?
Multumesc mult pentru rabdare si intelegere.
Răspuns la discuția refuz de reangajare
Multumesc din suflet!
Răspuns la discuția refuz de reangajare
Multumesc mult.As vrea sa va mai intreb ceva,daca am fost concediata la 1 februarie,mai pot solicita salariul compensator si drepturile banesti la zi?Pana cand am acest drept de la data concedierii?
Multumesc inca odata!
Răspuns la discuția refuz de reangajare
Poate cineva sa-mi spuna daca inainte de actionarea in judecata,vreau sa incerc sa rezolv totul pe cale amiabila,la societate,trebuie sa informez si general managerul de situatie si sa fac scris o cerere in care sa mentionez ca imi solicit drepturile conform legii?exista cumva o cerere tip sau pur si simplu scriu o cerere adresata general managerului in care ii solicit drepturile ce mi se cuvin in urma concedierii?
Multumesc mult!
Răspuns la discuția refuz de reangajare
Da,asa este stiu conf.Cm art.72,iar eu am anuntat in scris ca revin,desi intrebata am fost la telefon,neimportant.
Initial managerul spus da,apoi mi-a scris ca nu,pentru ca nu poate trece peste firea mea vulcanica si ca totusi m-ar reprimi dar trebuie sa faca reduceri de personal .Insa nu se fac reduceri,se angajeaza 2 persoane tot in receptie,locul meu de munca.
As vrea sa stiu daca este corect ca managerul sa spuna ca intr-o societate privata "nu avem nevoie de lideri de sindicat",desi cum am spus este vorba doar de expunerea unei opinii referitoare la intarzierea de sal si neplata bonurilor de masa,dupa concediere.Acesta este de fapt motivul pentru care managerul nu ma vrea,ca am curaj sa-mi cer drepturile.