avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Activitate cipriian

Activitate cipriian

nimic nimic? :">
Buna seara tuturor,

Avem urmatoarea problema legata de un autoturism:
Premisa: 2 firme, sa zicem A si B, afaceri de familie, acelasi domeniu de activitate.

1. Pe la inceputul anului 2013, firma A a prestat o serie de serivicii care au necesitat investitii substantiale, servicii care nu au fost platite, deteriorand grav stabilitatea financiara a societatii. In acel moment, pe firma A se afla un autoturism in leasing. Considerand ca s-ar putea ajunge la faliment, pentru a evita pierderea masinii s-a decis novatia contractului de leasing.

2. In octombrie 2013 s-a semnat contractul de novatie, leasingul fiind preluat de catre firma B. Intrucat in acea perioada au fost niste evenimente nefericite in familie, efectiv toata lumea a uitat sa scoata autoturismul de pe rolul firmei A. Timpul a trecut...

3. In aprilie 2014 firma A a fost nevoita sa-si ceara falimentul, fiind deschisa procedura insolventei in forma simplificata si ulterior s-a dispus radierea firmei A, chiar anul acesta, pe 26 ianuarie 2015.

4. Pe 27 ianuarie 2015 s-a terminat si leasingul si evident a doua zi cineva a mers sa rezolve actele, moment in care am realizat ca masina e inregistrata pe firma A.

Intrebarea noastra este, cum ar trebui sa procedam noi acum, avand in vedere ca pentru a trece masina pe rolul fiscal al firmei B, trebuie sa o scoatem de pe rolul firmei A, firma pentru care s-a dispus radierea....

Va multumesc anticipat tuturor celor o sa binevoiasca a da un sfat.
Va multumesc mult pentru explicatii! Nu stiu exact ce si cum trebuie bifat in acea cerere de inregistrare, dar voi apela (sper cu succes) la doamnele de la registru.

O seara frumoasa si multumesc inca o data!
In primul rand va multumesc pentru promptitudine. Indraznesc sa va mai intreb ceva, intrucat sunt nelamurit intr-alta privinta acum...

Avand in vedere ca parcurgem o singura etapa, intrebarea mea este: documentele pe care le depunem trebuie insotite de:

- cerere de depunere si mentionare acte (prevazuta la etapa I) [ link extern ]

sau

- cerere de inregistrare (prevazuta la etapa II) [ link extern ]

Banuiesc ca formalitatea publicarii in MO a hotararii AGA ramane valabila...
Buna seara,

sotia si cu mine am infiintat in 2011 un SRL in care amandoi suntem actionari, iar ea este si administrator. eu vreau sa ies din firma si doream sa va intreb:

1. mai este necesara parcurgerea etapei I din acest ghid daca eu cedez sotiei partile sociale, ea deja fiind in societate, si ca asociat, si ca administrator? ( [ link extern ] )

2. in situatia in care este necesara parcurgerea ambelor etape, mai intai mergem la ONRC cu documentele din etapa I dupa care ne vom prezenta sa depunem si restul documentelor (cele din etapa II) sau toate trebuie depuse in acelasi timp?

3. mai este necesar ca sotia sa depuna declaratia pe propria raspundere ca indeplineste conditiile legale pentru detinerea acestei calitati, avand in vedere ca este deja administrator asociat in firma? si daca da, trebuie data in fata notarului?


Multumesc mult.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
buna intrebare...

"av. Stefan Ieremia, decanul de la HD a vorbit cu presedintele Vida al Curtii Constitutionale care i-a spus ca in jurul datei de 24 februarie 2010 se va publica decizia in Monitorul Oficial. Presedintele Curtii Constitutionale ar fi sugerat sa se suspende examenul de intrare in profesie." in fine... spor la treaba soriceilor
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
doamne sa se publice decizia sa vedem atunci ce se mai voteaza
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
#-o mai multe detalii are cineva? .... sunt bulversat total... asa pur si simplu?! pac, am votat, se da!?