avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1022 soluții astăzi
Forum Activitate PlangereITM

Activitate PlangereITM

Buna seara,

Multumesc frumos pentru raspuns, ma voi interesa de proceduri.
Buna seara,

Va prezint o situatie, dupa care urmeaza si intrebarea:
Am incheiat perioada de preaviz in urma demisiei pe data de 15 Septembrie 2010.
Nu mi s-a platit salariul pe August si Septembrie ( trebuia pe data de 12 ale lunii).
Am sesizat ITM-ul pe data de 30 Septembrie 2010 ..mi s-a spus ca ei nu pot obliga angajatorul pentru plata salariilor, as putea sa ii dau in judecata pentru a mai avea sanse.

Intrebare : Este posibil ca ITM-ul sa nu aiba nici o putere sa ii oblige pentru plata salariului ? Daca ii dau in judecata , mi se ofera un avocat din oficiu ? Dureaza mult formalitatile ? (am serviciu si timp limitat).

Multumesc frumos,

O seara buna.
Completare : Actul doveditor privind spatiul de locuit poate fi reprezentat de un contract de comodat?

Multumesc .
1. Am semnat in alb pentru ca toata lumea a semnat fara sa comenteze si daca eu as fi spus nu , as fi fost concediata direct.

2. Sunt incadrata cu C.I.M.

3. Am trimis un mail la ITM in care le-am facut o sesizare.

4. Angajatorii sunt constienti de faptul ca pe piata muncii nu mai sunt locuri de munca foarte multe si in felul acesta profita de faptul ca nu prea avem optiuni si acceptam tot ce ni se da , dar totusi am speranta ca intr-o zi roata se va intoarce.

Multumesc pentru raspunsuri .
Buna din nou,

Cea care si-a sters contul eram eu, am revenit cu un alt nume , pentru ca nu voiam numele real.

Probabil ca nu m-am exprimat destul de clar . Cand am intrebat ce pot sa fac ...stiam ca ar trebui sa merg la ITM , insa sincera sa fiu , e atat de multa coruptie in tara asta, incat ma gandesc ca da, o sa se faca o inspectie , dar probabil o sa primeasca si inspectorii ITM spaga si s-a rezolvat problema.

Corectie : 75% din salariul brut, nu indemnizatie .

Cu alte cuvinte, nu am incredere ca s-ar rezolva ceva , pentru ca drepturile angajatului nu s-au respectat niciodata .

Multumesc.