avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 220 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca depun o plangere la I.T.M. aceasta este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca depun o plangere la I.T.M. aceasta este confidentiala?

Buna dimineata.As avea si eu o intrabare.Sunt angajata la o firma mare c agent de vanzari adica cu un contract de colaborare pe baza de comision.Lucrez deja de 5 luni si nu mi-am primit salariul adica comisionul.Am decis sa merg la I.T.M sa depun o plangre scrisa.Intrebarea mea este daca acestia in investigatia pe care o vor face pastreaza confidentialitatea fata de reclamant.Sunt o gramad de persoane in situatia acesta dar nimeni nu stie ce sa faca in aceasta situatie.Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:05, 14 Februarie 2010
Conform legii au obligatia pastrarii confidentialitatii dar au fost cazuri cand relatia inspector angajator a fost atat de amicala ca legea nu a mai contat, iar noi nu suntem procesomani pentru a-i trage la raspundere si este si greu de dovedit ca respectivul nu a pastrat confidentialitatea. Asta nu inseamna sa va fie teama sa uzati de drepturile dumneavoastra legale. Teama de a ne implica in solicita respectarea legalitatii in orice moment si de catre oricare institutie sau individ, mai cu seama cand drepturile individuale sunt incalcate, face ca societatea sa fie in continuare "bolnava". Impreuna putem "vindeca" societatea. Depune sesizarea.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Februarie 2010
ContSters42179, utilizator
Daca aveti contract de colaborare si nu contract de munca nu este de competenta ITM-ului sa verifice daca v-ati primit comisionul.
Mersi de raspuns.Acum as putea sa intreb cine ar fi competent sa ma ajute in aceasta problema?Nu stiu la cine sa apelez.Mersi anticipat!
Conform legii au obligatia pastrarii confidentialitatii dar au fost cazuri cand relatia inspector angajator a fost atat de amicala ca legea nu a mai contat, iar noi nu suntem procesomani pentru a-i trage la raspundere si este si greu de dovedit ca respectivul nu a pastrat confidentialitatea. Asta nu inseamna sa va fie teama sa uzati de drepturile dumneavoastra legale. Teama de a ne implica in solicita respectarea legalitatii in orice moment si de catre oricare institutie sau individ, mai cu seama cand drepturile individuale sunt incalcate, face ca societatea sa fie in continuare "bolnava". Impreuna putem "vindeca" societatea. Depune sesizarea.

aveti dreptate! multi au simtit pe pielea lor consecintele acestei " amicitii nevinovate" !
Avand contract de colaborare, singura care va poate ajuta este instanta de judecata. Consultati un avocat.

Alte discuții în legătură

Pastrarea confidentialitatii datelor petentului ClaudiaN ClaudiaN Din cate stiu in cazul unei sesizari la ITM, inspectorii care efectueaza controlul au obligatia pastrarii confidentialitatii datelor petentului. Vreau sa va ... (vezi toată discuția)
Sesizare catre itm tudorache_alyna tudorache_alyna Buna ziua! Ma intereseaza sa stiu, daca in cazul unei sesizari facute de un salariat la ITM, in cazul de fata ITM Bucuresti, inspectorii de munca vor anunta ... (vezi toată discuția)
Reclamatie itm lasata cu amenintari delicatese delicatese Hei!!! In primul rand trebuie sa apreziez utilitatea acestui gen de forum. Chiar ma gandeam unde si incotro sa ma indrept. Situatia sta asa: am depus o ... (vezi toată discuția)