avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate marianlilea

Activitate marianlilea

Vreau sa merg cu tine Alegzanderus. Ti-am trimis un mesaj privat cu nr. de tel
Si eu as vrea sa merg cu masina, dar am putea sa mergem cu o singura masina sa mai scutim din cheltuieli. Eu sunt din Targoviste si as putea sa vin in Bucuresti.
Dar cu masina, merge cineva?
La locul de munca am primit o hotarare judecatoreasca prin care eram obligati saretinem cu titlu de pensie alimentara un procent de 25 % din salariul unui angajat. La data de 1 dec 2011 am primit o alta hotarare judecatoreasca prin care suntem obligati sa retinem 19% incepand cu data introducerii actiunii, respectiv 1 august 2011. Pana la 1 dec am retinut 25% desi trebuia sa retinem 19 % de la 1 august.
Cum ar trebui sa procedam? Retinem in continuare 19 % sau putem retine mai putin, in compensare (intrucat am retinut mai mult in perioada 1 iul -1 dec cand a venit hotararea)
In anul 1982 PD a construit un imobil pe terenul tatalui sau PS (decedat in 2005), cu acordul acestuia, fara sa incheie vreun act in forma ceruta astazi de legea 247/2005.
La deschiderea succesiunii, in anul 2009, instanta a inclus aceasta constructie in masa succesorala invocand prevederile 492 C. civ. din care rezulta ca proprietarul terenului este si proprietarul constructiilor edificate pe acesta. Instanta, desi a retinut corect situatia de fapt (imobilul a fost construit de PD cu acordul defunctului PS), arata ca prezumtia relativa din 492 C. civ. nu poate fi inlaturata deoarece nu exista un act translativ de proprietate, inchieiat sub sanctiunea nulitatii absolute, in forma autentica. Se retine ca acordul verbal al lui PS nu este producator de efecte juridice. Se invoca cauza Bock si Palade impotriva Romaniei (proprietatea poate fi dobandita numai prin uzucapiune, legat sau conventie).
Din cate stiu dreptul de superficie se putea realiza anterior legii 247/2005 si printr-un accord verbal. PS nu a invocate niciodata accesiunea imobiliara. A procedat corect instanta? Ce cai legale am? Pot cere in apel constatarea dreptului de superficie? Daca nu cand pot cere existenta unui drept de creanta asupra imobilului lui PS, daca instanta nu constata dreptul de superficie? Cand incepe sa curga termenul de prescriptie al dreptului de creanta (pentru ca PS nu si-a manifestat niciodata dorinta de a-si insusi constructia)?