avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Activitate sangria

Activitate sangria

Buna ziua din nou,
o rugaminte pentru o prietena, vreau sa o ajut,
are 2 gropi loc de veci in cimitirul tudor vladimirescu deci apartine de directia cimitirelor nu e cimitir parohial , ele sunt de la bunicul ei ,el a decedat si fiica adica mama prietenei mele, doreste sa faca succesiune, bunicul care a murit avea inca 3 frati din care 2 cica decedati unul din ei nu avea copii deloc celalalt o fata, iar cel deal 3lea traieste si site de unde sa-l ia pe fiica celei care a murit nu stie de unde sa o ia nu are adresa nu are tel nu stie unde lucreaza..in situatia asta ce o sfatuiti...nu poate sa deschida succesiunea si sa cheme la succesiune pe fratele bunicului pe care stie de unde sa-l ia si sa publice intr-un ziar un anunt cum ca cheama la succesiune pe fata celei decedate pe care nu stie de unde sa o ia ...si daca nu vine la succesiune ce se intampla??cealalta decedata care nu are copii nu mai are nici sot acesta decedand cu anii in urma ca ea sa decedez deci...din cei 4 nu avem decat pe mama prietenei fiica decedatului care are actul si timp de 20 de ani numai el a platit taxele aferente cimitirului pentru gropi, cel pe care stie de unde sal ia al doilea frate si atat ce sa faca in situatia asta....:">

Succsiunea se pate deschide si in alta parte decat ultimul domicilu al de cedatului si unde isi avea acesta bunurile...al??un notar are voie sa accepte asa ceva sa se face succesiune in sectorul ei desi decedatul era in alt sector???:((
Răspuns la discuția succesiune solicit solutie
Nu prea inteleg..ce actiune si ce sanse as avea??? Ca sa se aplice art 31 lib b cod familiei va referiti???sau la ce??:">:O
Răspuns la discuția succesiune solicit solutie
multumiri multe
Răspuns la discuția succesiune solicit solutie
mai exact va rog am inteles ..3/4 din masa succesorala eu si 1/4 din masa succesorala sotia ..dar mai exact asta inseamna cat ii revenea din apartamentul bunicului si cat ii revenea din 1/2 partea tatalui din apartament..cu foarte foarte multe multumiri.Mihaela
Răspuns la discuția succesiune solicit solutie
Special pt dna Margareta-Buna ziua,
am scris si mai jos una din intrebari este a mea dar am gresit adresa email si nu pot activa contul revin din nou cu intrebarea...cum un notar respecta la succesiune articolul 30 din codul familiei si nu respecta articolul 31 lit b codul familiei,situatia sta cam asa :tata sa recasatorit de 5 ani cu actuala sotie ..ok
eu sunt unic mostenitor al lui bunicul decedat cu 7 ani in urma de pe urma lui tata a ramas cu un apartament si niste actiuni
tata decedeaza inainte sa faca 5 ani cu actuala sotie el deschizand succesiunea bunicului doar cu actiunile chiar cu 3 luni inaintea decesului el fiind bolnav de cancer..eu zic ca a fost pus ..sau ma
i bine zis convins sa deschida succesiunea el stiind ca practic sa deschisa doar pe acele sactiuni pe care lea si vandut apoi chiar in timpul vietii pana sa decedeze si a ramas succesiunea deschisa la un notar ..x...el cumparase un apartament in timpul casatoriei cu sotia actuala dar p;e banii trmisi de matusa mea din america dar cumparat pe numele lui si al sotiei.Ce mostenesc eu ce mosteneste sotia este intrebarea....mebtionez ca el timp de 7 ani nu a deschis succesiunea ci acum cu 3 luni inaintea decesului..decisunt 2 apartamente unul mostenit de la bunicul dar cu seuccesiunea descisa pe acele actiuni doar si cel cumparat in timpul casatoriei..astept raspuns va rog...eu cred ca notara este mana in mana cu sotia..notara unde sa deschis succesiunea bunicului zic..ca poftim articlolul 30 cf la aplicat articolul 31 lib cf nu ..de ce??? ce solutii am???sau mai bine zis lamuritima dvs ce mostenesc eu si ce sotia ..multumiri anticipate.Mihaela