avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate 8maria8

Activitate 8maria8

Răspuns la discuția ajutatima va rog
Cristina T. Paduraru a scris:

mergeti cu el la banca si va face imputernicire pe cont.

ok
dar daca el se incapataneaza sa nu iasa din casa ce fac?
Răspuns la discuția ajutatima va rog
exista ceva ce el ar putea sa semneze astfel incat eu sa ma pot ocupa de anumite lucruri legate de bani in locul lui avand in vedere ca el nu este in stare momentan?
Răspuns la discuția ajutatima va rog
din pacate eu nu dispun de resursele necesare pt al ajuta.
dar daca totusi las putea convinge ar exista ceva ce el ar putea sa semneze astfel incat eu sa ma pot ocupa in locul lui de anumite lucruri de care el momentan nu e in stare sa se ocupe
Răspuns la discuția ajutatima va rog
8maria8 a scris:

probabil ca aveti dreptate si este vorba de o depresie , insa tocmai asta e problema ca el nu mai are incredere in nimeni , nu are incredere in mine , in parintii lui ,in fratii lui, dar baremi in vecini.
ce ma mai ingrijoreaza pe mine este faptul ca locuieste intro camera din chirpici unde igrasia este la ea acasa cu toate ca ar avea bani suficienti sa isi cumpere o casa decenta .
iam spus de atatea ori despre asta dar eu nu cred ca el o sa faca prea curand ceva in legatura cu asta. mas ocupa eu de asta daca as avea acces la banii lui dar daca contul e pe numele lui nu cred ca pot.
imi pare tare rau de asta caci am convingerea ca daca el ar schimba mediul ar fi mai bine atat pt sanatatea lui psihica dar si fizica.


ma intreb oare exista vreo modalitatea prin care eu as putea sa gestionez contul respectiv? stiu si eu ar putea sa semneze vreo hartie sau ceva?
Răspuns la discuția ajutatima va rog
probabil ca aveti dreptate si este vorba de o depresie , insa tocmai asta e problema ca el nu mai are incredere in nimeni , nu are incredere in mine , in parintii lui ,in fratii lui, dar baremi in vecini.
ce ma mai ingrijoreaza pe mine este faptul ca locuieste intro camera din chirpici unde igrasia este la ea acasa cu toate ca ar avea bani suficienti sa isi cumpere o casa decenta .
iam spus de atatea ori despre asta dar eu nu cred ca el o sa faca prea curand ceva in legatura cu asta. mas ocupa eu de asta daca as avea acces la banii lui dar daca contul e pe numele lui nu cred ca pot.
imi pare tare rau de asta caci am convingerea ca daca el ar schimba mediul ar fi mai bine atat pt sanatatea lui psihica dar si fizica.
Răspuns la discuția ajutatima va rog
si asta cam cat de complicat ar fii ?
ce presupune mai precis?
ce costuri implica?
si cat ar dura?
alta varianta mai simpla exista?
am si eu o problema cu tata
am motivele mele sa cred ca el nu mai este ok din punct de vedere al sanatatii mintale
pur si simplu nu vorbeste cu nimeni ci daca are ceva de zis mai degraba scrie sau gesticuleaza, nici din casa nu iese decat maxim pana la vreun magazin si inapoi , sa certat cu absolut toata lumea din motive minore, se opune la orice iar spune cineva .
intelegeti sper ca el pe langa faptul ca ar trebui sa mearga la un medic (ceea ce e imposibil sal conving) , nu este in stare in aceste momente sa isi administreze partea financiara.
de aceea vin la dumneavoastra in rugamintea de a ma sfatui ce sa fac in legatura cu asta caci pana acum am incercat tot ce se putea