avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1802 soluții astăzi
Forum Activitate agdobos

Activitate agdobos

Sunt administratorul unui societati comerciale, cu domeniu de activitate ,,Baruri,, am un contract intre mine si o societate caruia inchiriez spatiu din bar pentru aparate mecanice (mentionez ca firma respectiva detine licenta pe aparate si autorizatiile necesare) Ieri Politia mi-a facut o vizita,cerand sa ma prezint maine la postul din politie cu toate autorizatiile, si cu contractele intre cele 2 firme, cu licentele cu tot. Vreau sa intreb ca Polita are dreptul de a faca aceste verificari. Ma gandesc ca in afara de respectarea programului, a linistii publie, a sistemului de alarma (mentionez ca au vrut sa ceara si codul de activare, dezactivare a alarmei in vederea verificari sistemului, pe care normal ca nu i-am divulgat, enervandu-le) nu cred ca au dreptul de a solicita asemena documente, nefiind de competitia lor.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce verificari are dreptul sa faca la unitatea noastra un organ de politie, si pentru ce genuri de eventuale abateri pot aplica sanctiuni???
La momentul respectiv am semnat un formular de inscriere, sau participare (nu mai retin exact fiind inca in anul 2007). Acum dupa ce m-au raportat ca si datornic, am solicitat de mai multe ori de la firma x sa-mi trimita formularul respectiv sau documentul unde-mi figureaza semnatura, dar pur si simplu ma ignora. Nu primesc raspuns la nici o solicitare trimisa. Nici pe fax, nici pe mail.
Exista posibilitatea ca acel act sa tina loc de contractul final propriu zis, si ei sa aiba drep la comision? Mentionez ca in extrasul activitatii mele toate activitatile erau zero, doar comisionul lor figura.
Interesant e ca lista cu persoanele licentiate ptr ei e o baza de date publica pe net. Am verificat-o si nu ma aflu pe ele. Si ei la randul lor nu trebuiea sa trimita la firma de recuperari creante totul documentat?
Pot fi raportat ca debitor doar asa? Am solicitat si celor de la recuperari creante, dar ei trimit mai departe firmei respective, si mie un carbon copy. altceva nimic. Cui sa cer pe baza a ce m-au raportat ca debitor?
Buna ziua tuturor. Am si eu intrebare. O anumita firma a facut o prezentare, la care am participat contra unei sume ce trebuea platit. Promisera ca prezenta nu atrage nici un fel de obligativitate, si daca ma razgandesc voi putea cere banii inapoi (bineinteles ca la momentul solicitarii restiuturii au gasit motive sa nu o faca, si nici nu au facut-o). Mi-au trimis prin posta contract de colaborare in 2 exemplare, pe care am refuzat sa-l semnez, si nici nu l-am returnat inapoi. Ulterior mi-au trimis o scrisoare ca m-au si licentiat. (faca cererea mea, si fara un contract semnat) M-am trezit cu o factura de 70 de lei de achitat, aceasta suma fiind specificat ca si comisionul lor. Am sunat la ei si au zis ca sa nu dau importanta scrisorii respective, chiar sa-l ignor ca e o greseala. Acum ma trezesc cu scrisoare de la firma de recuperari creante, ca sa platesc presupusa datorie. Ps. Intre timp au mai trimis o scrisoare ca nu vor putea face plati care mine pentru prestarile mele in cazul in care nu semnez si nu returnez contractul, (nici nu ar fi fost cazul ptr ca nu i-am prestat nimic, si nu i-am trimis inapoi contractul) Pot sa solicite acel comision? si pe baza a ce?