avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate oana_ioan2002

Activitate oana_ioan2002

Va multumesc pentru sfat.
Buna ziua,

Sunt incadrata la stat, subordine primarie municipiu, consilier asistent, cl 39, studii superioare, vechime 2 (de la 5-10 ani), din IANUARIE 2013. Salariul de baza este 900 lei. Conform legii 284/2010, salariul meu ar trebui sa fie mai mare. De la resurse umane mi s-a comunicat ca nu se iau in calcul coeficientii din Lg 284/2010, ramanand referinta pentru salariu OUG 6/2007. Mentionez ca aceasta ordonanta a fost abrogata prin Legea 330/2009, iar la randul ei, Lg 330/2009 a fost abrogata de legea 284/2010. Reiterez ca am fost angajata in IANUARIE 2013. Va rog sa ma ajutati cu un sfat avizat, si anume, daca salariul meu de baza este corect, respectiv 900 lei. Mentionez faptul ca in dispozitia de numire in functie este trecut cadrul legal, respectiv Legea 284/2010 si nici o alta lege/ordonanta anterioara acestui an.
Va multumesc
Răspuns la discuția Promovare rapida
Am inteles ca in momentul de fata ar exista un Ordin la ministrului, ce anuleaza (cel putin deocamdata) promovarea rapida a functionarilor publici?
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatorul caz. Mi-am depus la angajator cererea pentru prima de nastere, copilul meu avand doi ani si jumatate. Stiind ca termenul de prescriptie este de 3 ani, am stat linistita..pana a venit rezolutia de respingere a cererii mele.
Mi s-a comunicat faptul ca NU este un drept salarial (atata timp cat este prevazut si in cod fiscal ca ajutor si cheltuiala soaciala, atata timp cat nu se impoziteaza-cum se intampla la salarii). Astfel, mi se invoca art.283 alin1 lit e, spunandu-mi ca termenul de prescriptie pentru cererea mea era de 6 luni.
De asemenea, mi s-a comunicat ca, pentru a veni in sprijinul cererii mele, trebuie sa aduc dovada - articole de legi/legi unde se specifica foarte clar ca prima de nastere=drept salarial (si credeti-ma, ca am citit toata legislatia, coroborari gasesc pretutindeni, dar nu vad nicaieri unde sa scrie concret ca prima(ajutorul) de nastere este UN DREPT SALARIAL.
Ma puteti ajuta in acest sens cu articol de lege?
Nu doresc sa dau in judecata firma, suntem in relatii bune si inca nu au intervenit conflicte majore intre noi. De aceea, incerc deocamdata sa ii conving prin argumente legale.
Va multumesc!